חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
פיננסים וכספים

דשבורדים ניהוליים: כלי חשוב בניהול סיכונים עסקיים

מערכת שורש  כב חשוון, תשפד  06/11/2023

הדשבורד הוא מוצר הקצה שעומד בחלקה האחרון של פרמידת כלים. בראש ובראשונה ישנן מערכות בינה עסקית לעיבוד נתונים. מערכות אלו אוספות את הנתונים המגיעים ממקורות חוץ ופנים ארגוניים, ויודעות לסנן ולעבד אותם

תגיות:

אחד הנושאים המעסיקים ביותר את בעלי התפקידים הבכירים בארגונים הינו ניהול סיכונים. למעשה, ניהול הסיכונים מצוי במידה כזו או אחרת בכל תחומי הפעילות העסקית, החל בהתקשרויות עם לקוחות ועסקים, דרך נושאים של תדמית ומיתוג, בכל הקשור לרכש של ציוד ומיכון, בהתפתחות לעבר שווקים חדשים, ועוד הרשימה ארוכה. חשוב לדעת כי דשבורדים ניהוליים יכולים להוות כלי יעיל ומועיל לניהול סיכונים עסקיים.

איך דשבורדים ניהוליים יכולים לעזור בניהול סיכונים ארגוניים

ראשית, יש להבהיר כי הדשבורד הוא מוצר הקצה שעומד בחלקה האחרון של פרמידת כלים. בראש ובראשונה ישנן מערכות בינה עסקית לעיבוד נתונים. מערכות אלו אוספות את הנתונים המגיעים ממקורות חוץ ופנים ארגוניים, ויודעות לסנן ולעבד אותם. בסופו של דבר מתקבל תוצר ברור ובהיר המוצג על גבי הדבורד, בדרך כלל בצורה של גרפים מסוגים שונים וטבלאות עם טקסטים מינימאליים. הדשבורד עצמו הוא לוקח מחוונים אינטראקטיבי שבאמצעותו מתקבלת תמונה עדכנית אודות התחומים השונים בארגון מהיבטים שונים, כגון ההיבט הפיננסי, המכירתי, הלקוחות, הייצור וכדומה. תפקידו המרכזי של הדש בורד הוא לעזור למנהלים לזהות בצורה מהירה וקלה מצבים המחייבים טיפול, תוך ניתוח מעמיק של הנתונים, זיהוי הסיבה לבעיה, ומכאן לקבל החלטות מושכלות לגבי דרכי הפעולה הטובות ביותר.

freepik

כידוע, בעלי תפקידים ניהוליים צריכים להתמודד עם כמויות עצומת של מידע המגיעות מהמערכות השונות, דבר העלול ליצור בלגן ולהעלים מהעין גורמי סיכון. כל תפקידן של המערכות הוא למצוא ולארגן את הנתונים כך שסיכונים בטווח המיידי והארוך יהיו בולטים לעין. בנוסף לכך, המנהל הנעזר בדשבורד יכול להציג על גביו שאילתות חופשיות, תוך חקירה עצמאית של הדאטה ומקורות המידע השונים, וכך לזהות ולנהל סיכונים בהתאם להבנתו.

במילים אחרות, דשבורד ניהולי ממקד את תשומת הלב של בעלי התפקידים, באופן ברור ומובן. הוא לא רק חוסך בזמן אלא גם מקטין באופן משמעותי את קבלתן של החלטות בלתי נכונות, המתבססות למשל על מידע בלתי אמין או על מידע חסר. יתר על כן, תשומת ליבו של בעל התפקיד ממוקדת אל המידע הרלוונטי ביותר לניהול סיכונים ולהתנהלות תקינה ושוטפת של המערך עליו הוא אחראי.

ואולם, על מנת שהדשבורד יעשה את מלאכתו נאמנה, חובה להתאימו בצורה מדויקת מאוד על מטרות וצרכי הארגון, על בעלי התפקידים השונים. לכן יש להתחיל עם אפיון מעמיק של המידע ומקורות, צרכי הארגון ודרכי השימוש במידע. על בסיס האפיון נבנית מערכת בינה עסקית ובסופה גם את הדשבורד עצמו.

הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
הסיכונים של השקעות בשוק ההוןמערכת שורשהסיכון העיקרי בהשקעות בשוק ההון הוא סיכון ההפסד. מחיר המניות יכול להשתנות באופן משמעותי, ויש סיכון שהמשקיע יאבד כסף על ההשקעות שלו
כל מה שאתם חייבים לדעת על כסא מנהלים שכדאי לכם לקנותמערכת שורשנשאלת השאלה: איפה קונים את הכיסא? והאם כל כיסא יוכל לענות על הציפיות שלכם בצורה טובה? האם בכל חנות שבה מוכרים כסאות כאלה תמצאו את הכי טוב שיש?
השינויים האחרונים בתעריפי חשמל ביתי והשפעתם על הצרכןמערכת שורשכיצב השינויים בתעריפי החשמל משפיעים על המשפחה הממוצעת, ומה ניתן לעשות?
שם השולח
תוכן ההודעה