חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
תרבות ופנאי

למה צום גדליה אחרי ראש השנה?

מערכת שורש  ד תשרי, תשעח  24/09/2017

על הקשר בין צום גדליה לראש השנה

תגיות:
חשבתי לעצמי בימים האחרונים - מהו היחס בין ראש השנה לצום גדליה? וודאי מבחינה היסטורית המאורע התרחש בסמיכות, ובכל זאת - כיצד יהודי אמור לעבור מעבר כה חד בין יום ההמלכה והדין הגדול לצום ספציפי השייך לרצף צומות כלליים על החורבן, ואין בינו לימי התשובה כל קשר ישיר? מה רצתה ההשגחה האלוקית בכך שהצמידה שני ימים כה שונים בסמיכות כה גדולה?

שמא יש כאן משמעות עמוקה: לכאורה צום גדליה מתייחס לאירוע אזוטרי, לאחר חורבן הבית וגלות ישראל - אחרי שכבר נסתם הגולל על עם ישראל ונפתחה תקופת הגלות. אכן, לאחר האירוע גלתה שארית ישראל המעטה שנותרה בארץ בצורה מסודרת - ובכל זאת, מדוע אירוע של יחידים אשר הוא טפל לגמרי לכל תהליך החורבן הגדול, דורש צום מיוחד במשך דורות?

צום גדליה מלמד אותנו סוד היסטורי ואישי: לעולם לא מאוחר, גם כאשר נראה שהכל כבר נגמר - יש עדיין תקווה, גם המעט שנותר - הוא חשוב ואמיתי, ועם אמונה גדולה ניתן להצמיח ממנו ישועה. ביטול והתכחשות למעט הטוב הזה - היא טראגית וממלאת את העולם באבל, ייאוש וחורבן. להבדיל, גם לאחר יום הדין של ראש השנה, וכלל לא משנה מה נגזר בו (שבעז"ה נגזר לחיים טובים ולשלום) - יש תקווה גדולה, לתשובה, לגאולה, לכפרה, לחיים טובים ולשלום, עד העולם. לעולם! יש סיכוי לאהבה.
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
סיכום שנת תשעח בעולם התורההרב יניב חניאהרב יניב חניא מסכם עבור "דברים שצריך לדעת" את שנת תשע"ח ממבט תורני
הבקשה של אריאל זילבר: "רפאנו השם"מערכת שורששיר בקשה חדש לאריאל זילבר- רפאנו השם... בבקשה
יתרונות וטיפים בסירי אינדוקציהמערכת שורשאודות בישול באינדוקציה, שיטת החימום וסירים שמתאימים
שם השולח
תוכן ההודעה