חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
דת ויהדות

כשחכמים חולמי

הרב בניהו ברונר  כט כסליו, תשעט  07/12/2018

דבר תורה לפרשת מקץ- פרשת החלומות

תגיות:
בפרשת מקץ אנו קוראים על עלייתו המופלאה של יוסף מבור הכלא לבית המלכות המצרית. יוסף האסיר מתמנה למשנה למלך האימפריה המצרית. יוסף אינו נביא אלא חכם. פתרון חלומות מעיד על חכמה עמוקה, ופרעה מזהה תכונה זו אצל יוסף, היכולת לפתור חלומות וגם להכין תכנית ריאלית להתמודדות עם הקשיים שמציב החלום ועם האתגרים החיוביים: "וַיֹּאמֶר פַּרְעֹה אֶל יוֹסֵף אַחֲרֵי הוֹדִיעַ אֱלֹהִים אוֹתְךָ אֶת כָּל זֹאת אֵין נָבוֹן וְחָכָם כָּמוֹךָ. אַתָּה תִּהְיֶה עַל בֵּיתִי וְעַל פִּיךָ יִשַּׁק כָּל עַמִּי רַק הַכִּסֵּא אֶגְדַּל מִמֶּךָּ".
יוסף לא רק יודע לפתור את החלומות של שר המשקים ושר האופים ופרעה מלך מצרים, אלא יש לו גם חלומות אישיים. חלומות אלו הוא חלם בצעירותו בבית אביו, החלום על האחים המאלמים אלומות בשדה, וכל האלומות משתחוות לאלומתו. החלום על השמש, הירח ואחד עשר כוכבים שמשתחווים לו. החלומות הם פרי יצירתו של החולם, המשתוקק לאותם דברים עליהם הוא חולם. זו הסיבה שאחיו שנאו אותו על חלומותיו ועל דבריו, ובחלום השני על השמש והירח גם אביו גער בו.
יוסף החכם אחרי שיפתור את חלומות פרעה ושריו יתחיל לממש את חלומותיו האישיים. אחיו מגיעים למצרים. יוסף אינו מגלה להם שהוא אחיהם ומתחילה סדרת מתח מרתקת, מחושבת היטב, כיצד להביא את האחים לאותו אירוע שקרה ליד הבור בדותן. אח קטן הנתון לחסדיהם, ואב הממתין לו בבית. יוסף מתכנן כיצד להביא את בנימין אחיו מאביו ואמו למצרים ולראות האם האחים ינטשו אותו או שאולי הפעם למדו לקח, ולא ינוחו ולא ישקטו עד שיחזירו אותו לביתו בשלום. במהלך סדרת החינוך שיוסף מעביר לאחיו, הוא מממש את חלומותיו, האחים משתחווים לו כמשנה למלך מצרים.מימוש החלום משתלב עם תהליך תשובה קשה שהאחים נאלצים לעבור.
חייו הקשים של יוסף עד הגיעו לבית המלכות לימדו אותו את מידת הענווה. ההבנה שהוא לא מנהל את המציאות אלא יש אירועים שהוא בחכמתו צריך לדעת כיצד להתנהל בתוכם. ולכן בניגוד לצורה שבה התנהג בבית אביו כשחלם את חלומותיו בצעירותו, התנהגות שהייתה מלווה ביוהרה, הפעם אחרי שיחשוף את זהותו, יתפקד כמנהיג עניו. הוא יחוש את השליחות שהוטלה עליו להציל את המשפחה מחרפת רעב ולכלכל אותם במצרים. "וְעַתָּה אַל תֵּעָצְבוּ וְאַל יִחַר בְּעֵינֵיכֶם כִּי מְכַרְתֶּם אֹתִי הֵנָּה כִּי לְמִחְיָה שְׁלָחַנִי אֱלֹהִים לִפְנֵיכֶם".
חכם חולם זה שילוב אידיאלי. חולם שאינו חכם הוא מדמיין. דמיונות הם על גבול השיגעון ולכן הם מסוכנים, במיוחד אם המדמיינים הם בעלי שררה וכוח כמו מנהיגים. שילוב של חכמה וחלום מביא לגילויים חדשים בעולם, זה כוח שמניע את המציאות. חכמים שאינם חולמים עוצרים את העולם מהתקדמות, ומעצורים אלו עלולים להביא לניוון ונסיגה לאחור.
יש חלומות של פרט ויש חלומות של עם. עם ישראל לאורך הדורות חלם לשוב לציון. דורות רבים לא ניסו לממש את החלום, ולכן המציאות הפכה להיות יותר ויותר קשה. בדור האחרון העם החליט החלטה פנימית לנסות ולממש את החלום, והמימוש נמצא לנגד עיננו:ׁ"שִיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב ה' אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים".
מתתיהו וחמשת בניו היו חולמים וגם חכמים. מי שיעקוב אחרי האסטרטגיה של יהודה המקבי יראה כמה חכמה הושקעה בתכנון הקרבות נגד היוונים הסלווקים. צעדים חכמים ומדודים. החלום קרם עור וגידים. ייתכן והחלום טמון כבר בנבואותיהם של חגי זכריה ומלאכי הנביאים שעלו מן הגולה ולא זכו לראות את מימוש נבואותיהם. יהודה ואחיו פעלו מכוח נבואות אלו והחלו לממשם.
שמן זית הוא סמל החכמה. מנורת המקדש שהודלקה בשמן זית עמדה בצד הדרומי של העזרה, ולכן אמרו חז"ל שהרוצה להחכים ידרים. בתלמוד מופיע שהרואה שמן זית בחלום יצפה לחכמה. החכמה היא הכלי לפתרון חלומות ולמימושם.
הרכיב השלישי הוא המידות הטובות, ובראשם מידת הענווה. יוסף זכה במסורת היהודית לשם התואר "צדיק", לא רק בגלל שעמד בפיתוי שהציבה בפניו אשת פוטיפר אלא בעיקר בגלל ההתגברות על יצר הגאווה וקניית מידת הענווה, שהיא היסוד של כל המידות, ובעולם הקבלה יוסף הוא מידת היסוד: "צדיק יסוד עולם".
סיפורי יוסף החולם, החכם והצדיק, הם המודל לפרט ולכלל בכל הדורות.
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
מקורות לחנוכה בשורשמערכת שורשכמידי חג, גם בחנוכה- אגף שלם של תכנים באתר שורש
ויצא יעקב מבאר שבעהרב בניהו ברונראמנם יעקב קיבלת מאביו יצחק את הברכות שיועדו לעשיו ובנוסף קיבל את ברכת אברהם, אבל תמיד מנקר ספק כיצד הדברים יתממשו בפועל
מצמיח קרן ישועה, ספר על חכם ישועה בן שושןמערכת שורשחכם ישועה בן שושן היה אחד ממיוחדי ירושלים. ספר חדש מתאר את חייו. לקריאה חינם בפורמט אלקטרוני
שם השולח
תוכן ההודעה