חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
בריאות

מהי מיומה ברחם וכיצד ניתן לטפל בה?

מערכת שורש  ד אלול, תשעט  04/09/2019

שכיחות השרירנים הולכת וגוברת עם הגיל, וכמעט מחצית מהנשים יסבלו ממיומה בתקופת גיל הפריון שלהן

תגיות:
מיומות (שרירנים) ברחם הם גידולים שכיחים ברחם בקרב נשים, כאשר לפי הסטטיסטיקה כ-30% מהנשים מעל גיל 35 יסבלו מהבעיה. השרירנים גורמים בחלק מהמקרים לדימום מוגבר ולא סדיר, לתחושה של אי נוחות, לפגיעה באיכות החיים והם עלולים להיות קשורים לבעיות אי פריון ולסיבוכי הריון, השרירנים מהווים סיבה נפוצה יחסית לכריתת רחם.

שכיחות השרירנים הולכת וגוברת עם הגיל, וכמעט מחצית מהנשים יסבלו ממיומה בתקופת גיל הפריון שלהן. כדאי לדעת כי גודל ומיקום השרירנים ברחם משתנה ויש מיומות הצומחות לתוך הרחם ומיומות הבולטות לתוך חלל הבטן, ובגלל הסיכון שהשרירנים יהפכו לממאירים חשוב לאבחן מוקדם ככל האפשר את הבעיה ולטפל בה בהתאם לצורך.

אבחון מיומות ברחם
במקרים רבים מיומה ברחם אינה גורמת לתסמינים המחייבים התייחסות, לכן בדרך כלל מגלים את השרירנים ברחם בבדיקה גניקולוגית שגרתית. נשים הסובלות מדימום כבד וארוך בזמן המחזור החודשי או במהלך החודש וללא קשר לווסת, ונשים הסובלות מאדומיוזיס, חייבות להגיע לבדיקה מקצועית אצל רופא מומחה כדי לבדוק את מקור הבעיה ולאתר את מיקום המיומות החשודות בגרימת התסמינים כמו דימום ותופעות אחרות.

אבחון מיומה מבוסס על צילום רחם או היסטרוסקופיה אבחנתית. אם בבדיקת היסטרוסקופיה מגלים שרירנים ברחם הרופא יכול לכרות את השרירן מיד לאחר הבדיקה באמצעות שיטה הנקראת היסטרוסקופיה ניתוחית.

כדאי לדעת כי יש מספר סוגים של מיומות ברחם:
● שרירנים תת ריריים - השרירנים בולטים לתוך חלל הרחם וגורמים לדחיקת הרירית.
● שרירנים תוך דופניים – השרירנים ממוקמים בדופן הרחם.
● שרירנים תת נסיובים - המיומה נוצרת בדופן הרחם והיא בולטת לחלל הבטן.

מהם התסמינים של שרירנים ברחם?

למיומה ברחם יש מספר תסמינים, אך במקרים רבים הנשים אינן סובלות מהתסמינים הידועים מאחר וברוב המקרים המיומות לא בולטות לחלל הרחם והשרירנים קטנים ואורכם מתחת ל-7 ס"מ. במקרים אלו אין צורך בטיפול מיוחד. כמו כן, חשוב לציין כי תסמינים הנובעים משרירנים ברחם עשויים להעיד על בעיה אחרת, לכן חשוב לעבור אבחון מקצועי כדי לברר את תלונת המטופלת ולהציע טיפול בהתאם. התסמינים הנפוצים המחייבים נשים לגשת לאבחון מוקדם ככל האפשר הם:
● דימום לא סדיר במהלך החודש.
● דימום מוגבר המלווה בכאבי מחזור חזקים.
● אי נוחות בעת קיום יחסי מין.
● בעיות של אי פוריות, הפלות חוזרות וסיבוכי הריון.
● תחושת לחץ על שלפוחית השתן הגורמת לרצון להתפנות בתדירות גבוהה.
● תחושה של אי נוחות, לחץ ומלאות באזור הבטן התחתונה.

טיפול במיומה
לאחר האבחון הרופא ימליץ על שיטת הטיפול המתאימה, לעיתים אין צורך בטיפול תרופתי או ניתוח ויש לבצע מעקב אחרי השרירנים. במקרים מסוימים הרופא ימליץ על טיפול תרופתי שנועד להקל על התסמינים ולשפר את איכות חיי המטופלת. במקרים החמורים של הבעיה יש לעבור ניתוח לכריתת שרירנים, השיטות המומלצות כיום הן כריתת שרירן בהיסטרוסקופיה ניתוחית או בלפרוסקופיה.
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
כניסה ראשונה לגןמערכת שורשבפעוטון הילדים משחקים, לומדים שירים, יוצרים חברים חדשים, יוצרים אינסוף עבודות אומנות – ונתקלים בשפע של חיידקים
מה חשוב לדעת כאשר בוחרים כריות?מערכת שורשיש מגוון עצום של כריות לחדרי שינה, רגילות או אורטופדיות, עם וללא נוצות אווז, ומחומרים ובדים שונים. את הכרית עליכם לבחור בהתאמה מושלמת למבנה הגוף שלכם ולתנוחת השינה המועדפת עליכם
הדרך המהירה להעלמת כתמי פיגמנטציהמערכת שורשהיום בזכות טכנולוגיה מתקדמת ומחקר בתחום הקוסמטיקה הרפואית, אפשר למצוא בקליניקות רבות פתרונות מהירים וזמינים להבהרת הכתמים
שם השולח
תוכן ההודעה