חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
בריאות

כתר ביום אחד לא תאמינו כמה זה פשוט

מערכת שורש  ה כסליו, תשפ  03/12/2019

יתכן שאתם מתלבטים בין שני סוגי הטיפולים: כתר באותו היום או כתר מסורתי. אבל אם רופא השיניים שלכם מציע לכם כתר ביום אחד, אתם נמצאים למעשה במרחק של יום אחד בלבד מהשלמת הטיפול

תגיות:
שן חלשה או פגומה שזקוקה לכתר, יכולה לגרום לכאבים עזים ולא רק בשן עצמה. התהליך המסורתי מחייב לפחות שני ביקורים אצל רופא השיניים, והמתנה של שבוע עד שלושה שבועות ליישום הכתר.
היום, רופאי השיניים מסוגלים לבצע כתר ביום אחד, כשהתהליך כולו נמשך כשעה או שעתיים. כל זאת, בזכות ההתפתחות הטכנולוגית שמציעה רפואת שיניים דיגיטלית.

כתר – מהו?
קודם כל, אל תבלבלו בין ציפויים לבין כתרים. ציפוי על השיניים נועד להחזיר לשיניים את הלובן הנכסף, כמו ציפוי חרסינה או ציפוי למינייט. זו שיטה מסוימת להלבנת שיניים במקרים בהם טכניקות ההלבנה הרגילות אינן מספיקות.
כתרים הם סיפור אחר לגמרי.

כתר על השן מותקן במקרה של פגיעה במבנה השן. הכתר הוא מעין ׳כובע׳ המולבש על השן הפגומה, מותאם התאמה מלאה לשן ולקו החניכיים, כדי שייראה כמו שאר השיניים הטבעיות בפה.

לפעמים, הכתר לשן נדרש בעת חירום, למשל, שן שנשברה בזמן האכילה. לפעמים, הכתר אמור לתקן נזק כרוני שנגרם לאורך זמן, כמו שיניים שחוקות לאחר שנים של חריקת שיניים.

הכתר מאפשר לרופא השיניים:
- לשפר את מראה השן
- לחזק שן חלשה
- לתקן שיניים סדוקות או שבורות
- למצב גשר קיים בשיניים

על כתרים מסורתיים
בטיפולי הכתר המסורתיים, המטופל צריך להגיע לשני ביקורים במרפאת השיניים:
- במהלך הביקור הראשון רופא השיניים ייקח תבנית מהשן ויכין את השן עצמה להליך הלבשת הכתר. בשלב ההכנה רופא השיניים עשוי לשייף את השן כדי לפנות מקום לכתר. לאחר מכן, הוא יניח חומר מילוי זמני כדי להגן על השן בתקופת ההמתנה. רופא השיניים יעביר את תבנית השן למעבדה, והמעבדה תהפוך את התבנית לכתר תוך 3-2 שבועות, ולפעמים יותר.

- לאחר תקופת ההמתנה, רופא השיניים יקבל את הכתר מהמעבדה, ובמהלך הביקור השני יניח אותה על השן המטופלת. תהליך זה עשוי להימשך כ-4-2 שבועות.

על כתרים ביום אחד – תיאור התהליך
התהליך מתחיל בצילום. רופא השיניים משתמש במצלמה תלת ממדית קטנה לצילום השן. עבור מטופלים רבים, תהליך הצילום התלת ממדי נוח יותר מצילום השיניים המסורתי.
לאחר שמידות השיניים נמצאות בידי הרופא, הוא משתמש במחשב עיצוב (CAD) ובמחשב ייצור (CAM), כדי ליצור כתר חרסינה מותאם אישית לשן שלכם. מכיוון שכל זה מתבצע במרפאה עצמה ולא במעבדה חיצונית, אין צורך להמתין מספר שבועות. ייצור הכתר ייעשה בזמן שאתם נרגעים בחדר ההמתנה.

מרפאות שיניים המציעות כתר ביום אחד
בזכות הטכנולוגיה המודרנית, רופאי שיניים יכולים היום ליצור את הכתר ביום הביקור הראשון עצמו. אם כי יכולת זו מוגבלת, ולא כל מרפאת שיניים יכולה לבצע את הטיפול.
כדי להציע למטופלים אפשרויות של כתר ביום אחד, מרפאת השיניים אמורה להיות מצוידת מראש בהכשרה המתאימה, בתוכנות ובציוד הנדרשים כדי להציע שירות זה, כגון: מצלמות תלת ממד זעירות ותוכנות לעיצוב ולייצור הכתר מחרסינה.

היתרונות של כתר ביום אחד
- חיסכון בזמן, כי אתם צריכים להגיע למרפאת השיניים רק פעם אחת כדי להתאים, ליצור ולהתקין את הכתר החדש שלכם. כלומר, לא תצטרכו לבזבז עוד יום אחד במרפאת השיניים.
- כתר באותו יום מבטל את הצורך במילוי זמני ובחוסר ואת חוסר הנוחות שנובעת משני טיפולי שיניים נפרדים.
- מטופלים רבים מוצאים שכתר ביום אחד הוא תהליך נוח יותר הן פיזית והן רגשית.
- כתרי חרסינה נראים אטרקטיביים יותר מהפורצלן המסורתי המשולב במתכת, כי הם לא חושפים קו שחור ועדין לאורך קו החניכיים, כפי שעושים הכתרים המסורתיים.
- מכיוון שהשן נמדדת באותו יום בו היא מיושמת, אתם זוכים להתאמה מושלמת.
- כתרים באותו יום לא דורשים שימוש בדבק שיניים, שאינו טעים ולפעמים גם לא נעים.

לבסוף, יתכן שאתם מתלבטים בין שני סוגי הטיפולים: כתר באותו היום או כתר מסורתי. אבל אם רופא השיניים שלכם מציע לכם כתר ביום אחד, אתם נמצאים למעשה במרחק של יום אחד בלבד מהשלמת הטיפול. אחרת, ייתכן שתצטרכו לחכות חודש עד להתקנה של כתר זירקוניה או חרסינה, חדש. לא די שאתם צריכים לסבול מאי הנוחות של השן הפגועה במשך יום אחד? למה להוסיף...
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
מהי היסטרוסקופיה ניתוחית ומתי יש צורך לבצע אותהמערכת שורשהאם קיבלת הפניה מרופא הנשים שלך להיסטרוסקופיה וברצונך להבין מהי מטרת הבדיקה ומתי צריך לעבור אותה?
מבחני מחוננים: 4 טיפים להכנת ילדכםמערכת שורשרעיונות וטיפים להכנה של ילדכם למבחני מחוננים.
מהי מיומה ברחם וכיצד ניתן לטפל בה?מערכת שורששכיחות השרירנים הולכת וגוברת עם הגיל, וכמעט מחצית מהנשים יסבלו ממיומה בתקופת גיל הפריון שלהן
שם השולח
תוכן ההודעה