חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
דת ויהדות

לבקר בקבר תחת שלטון ישראל

מערכת שורש  כח שבט, תשפ  23/02/2020

תיאור מרגש על ביקור בקבר רב אשי... מאביתר ליכטמן

תגיות:
שלום סיוון. קוראים לי אביתר ליכטמן, מדריך בקשת יהונתן שבגולן. רוצה לשתף אותך ברגע מרגש שהיה לנו בטיול השבוע. אנחנו מדריכים המון אנשים בשנה, אבל לפעמים רגע אחד פשוט יכול לעלות על כולם.

הוצאנו השבוע סיור לגבול הלבנון, אל קבר רב אשי. קיבלנו אישור צבאי מיוחד להיכנס לקבר שחציו בשטח ישראל וחציו בשטח לבנון. מה זה חציו? ממש בראש המצבה עוברת הגדר הכבדה. יהודים לא הגיעו למקום שנים ארוכות לאור המצב הביטחוני.

רב אשי שיחד עם חברו רבינא ערכו את התלמוד הבבלי, שממש לפני זמן קצר ציינו את סיום מחזור לימוד דף היומי שלו, ומיד התחלנו מחדש. רב אשי שבזמנו החיים בארץ ישראל היו מורכבים מאוד, עם שלטון עוין לרוב, כשעולם התורה מתפתח דווקא בגלות. רב אשי שכנראה ביקש לפני מותו, שאת עצמותיו יעלו לארץ ישראל.

מדינת ישראל כבר קמה. השלטון העוין כבר נמצא מחוץ לגבולות הארץ, ועולם התורה מתפתח בארץ ישראל כמו שלא התפתח מאות רבות של שנים. יהודים רבים בארץ ישראל לומדים פה את הגמרא עליה טרח רב אשי רבות.

ועדיין קברו בארץ ישראל נותר מיותם לאור קרבתו לגבול והסכנה במקום. והנה, זכינו השבוע יחד עם 150 מטיילים נוספים להגיע למקום, ופתאום, אחד מחברי הקבוצה פתח בתפילת הקדיש. על רב אשי. אחרי שנים רבות שכנראה לא נשמעה במקום.

ויש פה בעיניי סגירת מעגל מדהימה. הדמות שהשאירה לנו חותם שנועד להציל את עולם התורה בגלות. זוכה שיגידו על קברה קדיש בארץ ישראל, אנשים שלומדים את אותה תורה. הפעם תחת שלטון ישראל.
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
השתגעת? שאלות על חוזרות בתשובה...מערכת שורשהסרטון שלפניכם, מתאר באופן רגיש, משעשע ונוגע תהליך תשובה של בנות הלומדות במדרשה. מובטחת הנאה צרופה.
וידבר ה אל משה בא אל פרעההרב בניהו ברונרראינו שיציאת מצרים כאירוע לאומי מכונן משמעותית לכלל העולם, שאליו העם פונה עם בשורת האמונה באל אחד שערכי מוסר, יושר וחופש נגזרים ממנה
לקנות את הגלימה של הבבא סאלימערכת שורשהגלימה של הבאבא סאלי וספר התהילים האישי של הרב כדורי- מכירה מיוחדת לרגל הילולת צדיקי הדור וגדולי המקובלים בדור האחרון רבי ישראל אבוחצירא "הבאבא סאלי", וזקן המקובלים רבי יצחק כדורי זיע"א שחלים השבוע
שם השולח
תוכן ההודעה