חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
בריאות

אילו בדיקות עושים במעקב הריון?

מערכת שורש  כב חשוון, תשפב  28/10/2021

הריון? ככל הנראה אתם יודעים שבתקופת ההיריון יהיה עליכם לעבור כמה בדיקות

תגיות:
גילית שאת בהריון? מתכננים הריון? ככל הנראה אתם יודעים שבתקופת ההיריון יהיה עליכם לעבור כמה בדיקות. לצד ההתרגשות והשמחה של בני המשפחה, החצי השני וכמובן שלך עולות גם שאלות רבות וחששות שתקופת ההיריון תעבור בשלום. במעקב הריון מבצעים בדיקות המאפשרות לבחון את בריאות העובר ובריאות האם הנושאת ברחמה אותו ולוודא כי שניהם בריאים לאורך התקופה ולאחריה. בשנים האחרונות יותר ויותר זוגות ונשים בהריון בכלל מעדיפים לעשות מעקב הריון פרטי.

במעקב הריון ניתן לאתר בשלבים מוקדמים מחלות או בעיות הן בעובר והן באישה ההרה באמצעות בדיקות שונות. הבדיקות המוצעות לאישה מאבחנות כי ההיריון מתפתח בצורה תקינה וכן לדאוג לבריאות האם והעובר.

את בהריון. מזל טוב! מה עושים עכשיו?
בשבועות הראשונים להריון ישנן מספר בדיקות שחשוב לבצע. ספירת דם על מנת לוודא כי רמת ההמוגלובין תקינה. בדיקת רמת הסוכר בצום כדי לזהות סוכרת טרם הריונית ובדיקת שתן על מנת לאתר זיהומים סמויים בדרכי השתן.

כבר מהשבוע ה– 6 להריון רצוי להגיע לבדיקת אולטרסאונד. בבדיקה ניתן לוודא את שבוע ההיריון וכן לזהות את מספר העוברים. בדיקת סיסי, שליה מאפשרת לאבחן בשלב מוקדם מחלות גנטיות בעובר. כבר בשלב זה חשוב להתחיל במעקב היריון על מנת לאתר חשש לרעלת היריון וסיכונים אחרים שעלולים להתרחש בעובר ו/או אצל האם.

בשבוע ה– 11 ניתן לערוך בדיקת סקר שליש ראשון הכוללת בדיקת אולטרסאונד לשקיפות עורפית ובדיקת דם ייעודית על מנת לגלות האם קיים סיכוי לתסמונת דאון בעובר.

כבר מהשבוע ה– 13 ניתן לערוך בדיקת סקירת מערכות מוקדמת המתבצעת באולטרסאונד. במהלך הבדיקה סורקים את איברי העובר שהתפתחו עד כה וכך ניתן לזהות אם נוצרו מומים עד לשלב זה.

החל מהשבוע ה– 16 מומלץ לערוך בדיקת מי שפיר ובדיקת צ'יפ גנטי על מנת לאבחן מחלות גנטיות בעובר. כמו כן, יש לבצע סקר שליש שני המתבצעת בבדיקת דם המורכבת משלושה או ארבעה מרכיבים. מטרת בדיקת הדם היא לבחון האם קיימים מומים בקיר הבטן, האם קיימים מומים של מערכת העצבים ותסמונת דאון.

בשבוע ה– 20 ועד השבוע ה– 26 הבדיקות המוצעות הן סקירת מערכות שהיא בדיקת אולטרסאונד והעמסת סוכר כדי לאבחן סיכון לסוכרת הריונית.

מהשבוע ה– 28 תבוצע בדיקת נוגדנים לסוג דם שהיא בדיקת דם פשוטה, בדיקת הערכת משקל ושליה באולטרסאונד וניטור דופק העובר שהיא בדיקת מוניטור לעובר.

האם ישנן בדיקות שניתן לעשות עוד לפני ההיריון?
בבדיקות דם פשוטות ניתן לקבל הרבה מידע. שתי הבדיקות העיקריות שמתבצעות טרם הכניסה להריון הן בדיקות גנטיות וסוג דם. בבדיקות הגנטיות בודקים האם ישנה מחלה גנטית כלשהי גם אם הזוג אינם חולים בה. בבדיקת סוג הדם בוחנים את רכיב ה Rh בדם האישה על מנת לטפל במקרה והגוף יפתח נוגדנים בהיריון. מעקב הריון פרטי מאפשר כבר בשלב תכנון ההיריון לזהות בעיות המצריכות טיפול על מנת שההיריון יעבור בשלום.
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
מדוע מרכך שיער הוא חשוב לשיער?מערכת שורשמה מיוחד במרכך שיער ולמה הוא כל כך חשוב לשיער, עד כמה צביעת השיער פוגעת בשיער ועוד כמה דברים שכדאי לדעת לשמירה על השיער
האם ניתן לחיות עם אבנים בכליותמערכת שורשאבנים בכליות זו תופעה מאוד שכיחה כאשר בישראל אחד מכל 15 גברים יסבול ממנה ואחת מכל עשרה נשים
מחשבון חופשת לידה שיעזור לך לעשות סדרמערכת שורשבאופן טבעי, לידה מעוררת שאלות- ביניהן שאלות לגבי חופשת הלידה, למשל מתי אפשר לצאת לחופשת לידה, כמה כסף תקבלי ועוד
שם השולח
תוכן ההודעה