חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
תרבות ופנאי

מאגר "שרביט": מכיל מידע אישי ורגיש על שופטים

מערכת שורש  י טבת, תשפ  07/01/2020

בשנים האחרונות פועלת התנועה למשילות ודמוקרטיה כדי לחשוף את המאגרים הסודיים שמוחזקים בהנהלת בתי המשפט בניגוד לחוק

תגיות:
לפני מספר חודשים חשפה התנועה את מאגר "יהלום" ובמסגרת עתירה לבית המשפט הביאה לרישומו והסדרתו. כעת התגלה כי מאגר רגיש נוסף אודות שופטים ומועמדים לשפיטה המכונה "שרביט" הוחזק שלא כחוק בידי הנהלת בתי המשפט.

מאגר שרביט התגלה בדרך אגב, לאחר שבתנועה למשילות ודמוקרטיה ביקשו ממשרד המשפטים הודעה רשמית על רישום מאגר "יהלום". בקשת חופש מידע שהוגשה בעקבות הגילוי חשפה כי מאגר שרביט מכיל מידע רגיש ביותר על שופטים מכהנים ועל מועמדים לשפיטה. כך למשל הוא מציין האם קיים רישום פלילי על המועמד, מפרט תלונות ציבור שהתקבלו אודותיו, תקריות אתיות ופירוט אודות חובות כספיים ממידע שנמסר מרשות המיסים וכיוצ"ב.

מאגר יהלום הכיל פרטים אישיים על מועמדים לשיפוט עם חוות הדעת של ועדות המשנה של הועדה לבחירת שופטים. בתחילה הכחישה הנהלת בתי המשפט את קיומו, ורק לאחר הליך משפטי ומאבק ארוך מצד התנועה למשילות במסגרתו מסרה לידי בית המשפט המחוזי את המאגר, הודיע הנהלת בתי המשפט כי החליטה לרשום אותו כחוק ובאותה עת גם רשמה את מאגר "שרביט".
בתנועה למשילות ודמוקרטיה אומרים כי גילוי ורישום המאגרים הסודיים תורמים למעט שקיפות בהליך מינוי השופטים הנסתר מעיני הציבור גם כך. משנודע שקיימים מאגרים שאלה ולאחר שנרשמו, יכולים מועמדים לשיפוט שנדחו לבקש לעיין בחוות הדעת ובנימוקים שהובילו לדחייתם. "גילוי מידע כזה הוא לא רק חובה אלא מטיל אור קטן בתוך ההליך האפל של מינוי שופטים בישראל" אומר יהודה עמרני מנכ"ל התנועה למשילות. ביחס לעצם החזקת המאגרים הסודיים שלא כדין אומר עמרני כי " ממערכת האמונה על שמירת החוק היה ניתן לצפות להתנהלות תקינה ולשמירת החוק"

היועץ המשפטי של התנועה למשילות ודמוקרטיה עו"ד שמחה רוטמן מוסיף כי גם לאחר רישום המאגר, "יש לדאוג מכך שעל שופט שמונה לתפקיד ומכהן ישנו מידע רגיש וסודי שנשמר במערכת לאורך שנים. זה מסכן את עצמאות שיקול הדעת של השופטים, בנוסף להפרת זכות העיון של מועמדים לשפיטה שאינם יכולים להתייחס למידע הקיים אודותם במאגר".
2
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
האם לניתוחים פלסטיים יש השפעה על בריאות הנפשמערכת שורשטיפולים קוסמטיים נמצאים במגמת עלייה. יותר ויותר אנשים מדווחים שהם לא מרוצים מהמראה שלהם ובמקביל, מספר הולך וגדל של גברים ונשים נוהגים לבצע טיפולים קוסמטיים
למה מופיעים ורידים ברגליים וכיצד ניתן לטפל בבעיה?מערכת שורשורידי עכביש הם הסוג הנפוץ ביותר של ורידים גלויים. מדובר בוורידים שטחיים וקטנים הנמצאים בשכבת העור החיצונית בין הדרמיס לאפידרמיס, כך שניתן לראות אותם
מקצוע שהוא מצווה, משגיח כשרותמערכת שורשלהיות משגיח כשרות כרוך בלא מעט למידה ושינון. קורס משגיחי כשרות אורך לעיתים בין ארבעה חודשים לשנה. ידיעת המסורת על נקודותיה, חוקים שיש להבין לעומקם ומנהגים שיש לפעול לפיהם
שם השולח
תוכן ההודעה