חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
פיננסים וכספים

פותחים עסק חדש: מילון המושגים המלא לעסקים עצמאיים

מערכת שורש  יג חשוון, תשפב  19/10/2021

יש כיוון, יש דרך והחזון של הקמת העסק מתחיל להיות ברור? נותר לצאת לדרך, אך לפני כן כדאי לעצור ולהכיר מספר מונחי יסוד חשובים שמלווים כל עסק (עסקים קטנים וגדולים)

תגיות:

לרשותכם אוסף של מושגים שרצוי להכיר כדי להימנע מטעויות, להתייעל, להתחיל ולהשלים משימות וגם כדי לא להיבהל ברגע שתקבלו הודעה על מילוי דו"ח שנתי, או כשתתבקשו למלא הצהרת הון. מוכנים? הינה מילון המושגים המלא לעסקים עצמאיים.

תזרים מזומנים
כל עסק חייב תזרים מזומנים חיובי. תזרים מזומנים מציג תמונת מצב של תנועת הכסף לאורך תקופה מסוימת. התזרים לוקח בחשבון כל פרמטר רלוונטי, כולל הכנסות ותשלומים עתידיים. תזרים מזומנים חשוב ביותר כיוון שהוא מאפשר לכם לתכנן התנהלות כלכלית, להבין מה גובה הרווחיות וכדומה. דו"ח תזרים מזומנים מופק ע"י הנהלת חשבונות, כאשר ישנה אפשרות להיעזר בתוכנה ייעודית.

תזרים מזומנים נקי
סך התנועות הכספיות. כולל תשלומי דיווידנדים, השקעה פרטית, מימון חיצוני וכדומה.

עוסק פטור
עוסק פטור מוגדר בהתאם לגובה ההכנסה. כל עוד לא מרוויחים מדי שנה יותר מהסכום שנקבע (מדי שנה הסכום מתעדכן), אותם עסקים פטורים ממס ערך מוסף. נוסף לכך, לא גובים מע"מ ולאחר התשלום מוציאים ללקוחות קבלה (לעומת חשבונית).

עוסק מורשה
יש עסקים שמחויבים להירשם כעוסק מורשה. עסקים מורשים מחויבים לגבות מע"מ ובמקביל להוציא חשבוניות מס. במקרה זה יש לדווח לשלטונות המס על סכומי המע"מ שנגבו, וזאת מדי חודש/חודשיים. ניתן לעבור מעוסק פטור לעוסק מורשה בהתאם להכנסות העסק וגדילתו.

תוכנית עסקית
לפני יציאה לדרך, חשוב לבנות תוכנית עסקית מפורטת עד כמה שניתן. התוכנית העסקית צריכה לכלול הגדרת פעילות, דרכי פעולה, מאפיינים של קהל יעד, אחוזי רווח צפויים, דרכי שיווק, פעילות של מתחרים, יעדים, מטרות וכדומה.

תשלום שוטף
רבים מהעסקים מתנהלים בשיטת תשלום שוטף. הכוונה היא שהתשלום מתקבל כמספר שבועות לאחר ביצוע העסקה. מנגד, גם אתם כעסק יכולים להשתמש באפשרות הזו - במיוחד מול הספקים. באופן שכזה שומרים על תזרים מזומנים אפקטיבי.

דו"ח שנתי
כל בעל עסק (פטור ומורשה) מחויב בסוף השנה להגיש דו"ח שנתי. דו"ח זה מכיל את סך ההוצאות וההכנסות שנוגעות למסגרת העסקית. לרוב יש להגישו עד ה-30 באפריל בשנת המס העוקבת (כלומר להגיש דו"ח שמפרט את כל הפעילות שהתרחשה בין ינואר לדצמבר של שנה מסוימת, עד לחודש אפריל של השנה שלאחר מכן).

הצהרת הון
מסמך שמגישים לרשות המיסים ובו מוזכרים סך הנכסים, הסכומים הקיימים וההתחייבויות הכספיות. מדובר בכלי שמאפשר לרשות המיסים לוודא שסך ההכנסות שמחויבויות במס אכן מדווחות.

הוצאה מוכרת
עסקים צרכים לבחון אלו הוצאות נחשבות מוכרות בעיני רשויות המס, וזאת כדי שחלק מסך ההוצאות יובילו להחזרים כספיים.

מסגרת אשראי
כל עסק צריך לדעת מהו סכום החריגה שמאושר עבורו. מדובר בסכום משמעותי שעשוי לסייע בתפעול העסק.

ביטוח לאומי
גם בעלי עסק עצמאי צריכים להפריש מדי חודש לביטוח לאומי, וזאת בהתאם לסכום הדרוש לפי הביטוח הלאומי. בתום השנה, לאחר הגשת דו"ח שנתי, מגלים אם חלה חריגה. כך יודעים אם צריך להשלים, או לחלופין לקבל החזרים.

ניכוי מס במקור
חובה להפריש סכום כספי למס הכנסה, וזאת מסך התשלום שמעבירים לגורם מסוים.

חתימה דיגיטלית
אמצעי אבטחה אלקטרוני שמאפשר ללקוח לוודא שהוא סוגר את העסקה מול בית עסק מורשה ומהימן.

אתר עסקי
יש אתרים שרק מציגים את העסק ומעלים קטלוג מוצרים, ויש אתרים שמאפשרים רכישה אונליין. חשוב לבחון מראש איזה סוג אתר מעדיפים וכיצד מבקשים לתפעל אותו בשוטף.

ביטוח עסק
קיימים מגוון ביטוחים ייעודיים עבור עסקים. יש ביטוח עבור אובדן הכנסה, שריפת רכוש, גניבת ידע, הרס של ציוד וכדומה.

הלוואה לעסקים
קיימים לא מעט מוקדי הלוואה ייעודיים עבור עסקים. מטעם המדינה, מטעם גופי אשראי וכדומה. שווה לערוך בירור.

סיכום
מילון המושגים שהוצג כאן יכול לעזור לבעלי עסקים, חדשים ו-וותיקים, להתמצא בעולם העבודה ולהכיר מושגים שאולי לא הכירו או הבינו קודם לכן. ההכרה עם המושגים האלה יוכלו לסייע בניהול שוטף וחכם של העסק, לאל הסתבכות מיותרת מול רשויות המדינה. בהצלחה!

הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
איפה עושים היום ביטוח רכב?מערכת שורשעם כל כך הרבה אפשרויות, וכל כך הרבה כלי רכב בישראל, הרי שעולם ביטוחי הרכב הפך מאתגר במיוחד
מה אתם צריכים לדעת על ביטוח שכר דירה?מערכת שורשעומדים להשכיר דירה? אחד הדברים החשובים שאתם צריכים לעשות בטרם השכרת הדירה וחתימה על החוזה, ביטוח שכר דירה
תכנון מכני – תמיכה בפיתוח מוצרמערכת שורשעבודתו של מתכנן מכאני יכולה להיות רב גונית שכן הוא יכול עזור בהפקת מוצר חדש לחלוטין, כמו גם בתמיכה ושיפור מוצר קיים בשוק
שם השולח
תוכן ההודעה