חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
טיולים ונופשים

מהם המסלולים לקבלת דרכון פורטוגלי?

מערכת שורש  כו כסליו, תשפב  30/11/2021

בשנת 2013 החליטה ממשלת פורטוגל לנסות ולפצות את צאצאי אותם יהודים, כמה דורות טובים קדימה, על אותו גירוש

תגיות:

גירוש יהודי ספרד ופורטוגל שהתרחש לפני כמה מאות שנים היה נקודת מפנה ומשבר גדול עבור היהודים שחיו במדינות אלה. בשנת 2013 החליטה ממשלת פורטוגל לנסות ולפצות את צאצאי אותם יהודים, כמה דורות טובים קדימה, על אותו גירוש. הפיצוי הוא קבלת דרכון פורטוגלי וכך גם אזרחות פורטוגזית בקלות רבה באופן משמעותי ביחס לקבלת אזרחות בנסיבות רגילות.

היתרונות בקבלת דרכון פורטוגלי
דרכון פורטוגלי מקנה לא רק אזרחות פורטוגלית על כל הזכויות שמקבל אזרח פורטוגלי אלא גם כרטיס כניסה לכל מדינות אירופה החברות באיחוד האירופי. משמעות הדבר היא אופציה לעבוד או ללמוד בכל אחת מאותן מדינות בדומה לכל אזרח אחר ובכלל תנועה חופשית באירופה. בנוסף, גם הגישה לארה"ב נוחה יותר עם דרכון אירופי ואין צורך בוויזה כפי שנדרש היום מבעלי דרכון ישראלי. כניסה מתאפשרת גם למדינות שהיום לא ניתן להיכנס אליהן עם דרכון ישראלי כמו אינדונזיה למשל.

מהם המסלולים לקבלת הדרכון?
ישנם שני מסלולים לקבלת דרכון פורטוגלי, אם כי למעשה מדובר בסופו של דבר בקבלת אישור מאותו גורם: הקהילות היהודיות בפורטוגל. במסלול אחד הפניה נעשית אליהן באופן ישיר, מה שהופך את הבדיקה ואישור הבקשה למהירים יותר. המסלול השני הוא הגשת בקשה לרשויות בפורטוגל. למעשה מדובר במסלול דומה רק ארוך יותר כיוון שהרשויות בפורטוגל הסמיכו את ראשי הקהילה היהודית לבחון את הבקשות ולהנפיק בשמן אישורים, כך שכל ההבדל הוא האם הפניה לראשי הקהילה היהודית הוא ישיר והטיפול נעשה ישירות דרכם, או האם הטיפול שלהן בבקשה נעשה לאחר העברת הבקשה מרשויות פורטוגל, מה שמעכב את התהליך.

כיצד להוכיח את הזכאות לקבלת דרכון?
לא פשוט להוכיח שקיים קשר משפחתי לאדם אשר חי לפני כמה מאות שנים. דרך מרכזית ופשוטה יחסית אך לא מספיקה באופן בלעדי היא שם המשפחה. ממשלת פורטוגל פרסמה רשימת שמות אשר מוכרים כשמות משפחה של יהודים יוצאי ספרד ופורטוגל. בין שמות המשפחה ניתן למצוא את השם פינטו, דהן, גואטה, רומנו וכן שמות כמו נבון, נאמן, יהודה, יהושע ואפילו הורנשטיין ורייזנפלד (לאו דווקא השמות הטיפוסיים למוצא ספרדי), כך שעד שלא נעשית בדיקה מעמיקה יותר הכל יכול להיות. עם זאת, כפי שציינו, שם משפחה אינו מהווה הוכחה בלעדית. ארץ המוצא ממנה הגיעו הסבא או הסבתא יכולים לתמוך בשם המשפחה. מוצא ממדינות כמו אלג'יר, טוניס, מרוקו, טורקיה, עיראק ומדינות נוספות יתמוך אף הוא בזכאותכם לקבלת דרכון פורטוגלי. יש לעשות מחקר גנאלוגי, ללכת אחורה עם השורשים, לראות, במידה ושם המשפחה אינו מופיע ברשימת השמות, האם הוא הוחלף בשם אחר בעקבות נישואין למשל. 

מדוע מומלץ לפנות למשרד עורכי דין המתמחה בתחום?
על פניו נראה שהדרך אל פורטוגל ועימה לאירופה מעולם לא הייתה קלה כ"כ עבור צאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל. עם זאת, עדיין יש צורך בביצוע מחקר הלוקח אתכם אחורה, למצוא מסמכים כמו כתובות, תמונות וכל מסמך היסטורי שיכול לתמוך בהוכחה. אנו במשרד עו"ד ידיד עוסקים בתחום מאז חקיקת החוק על ידי רשויות פורטוגל. הוכחת הקשר היא עבודת תחקיר שלא לכל אחד יש את הזמן והיכולת לרדת לעומק העניין ולמצוא את ההוכחות הטובות ביותר. אנו בעלי קשרים עם ראשי הקהילות בפורטוגל אשר בוחנות את העניין ומנפיקות את האישור ואין ספק שפנייתכם דרך משרד עו"ד המוכר בקהילה היהודית כעוסק בעניין תעלה את הסיכוי להנפקת האישור בכלל והנפקתו במהירות רבה יותר בפרט.

הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
כיצד מוצאים דיל משתלם לאילת אונלייןמערכת שורשחושבים לנפוש באילת אבל לא בטוחים אם זה משתלם לכם?
רומניה – מדינה שטוב לחיות בהמערכת שורשרומניה הפכה בעשרים השנה האחרונות לפנינה אירופית שמחדש/ת את ימיה מלפני הממשלה הקומוניסטית שדרדרה אותה בעבר
חופשה נפלאה באמסטרדםמערכת שורשאודות חופשה באמסטרדם... מה כדאי, מה צריך ומה אסור לפספס
שם השולח
תוכן ההודעה