חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
דירה נאה ונדל"ן

מהו תפקידו של עורך דין מקרקעין?

מערכת שורש  כז אדר ב, תשפב  30/03/2022

ההוצאות בעסקת מקרקעין הן רבות. אין מדובר בהוצאות ספורות כי אם במאות אלפי ואף מיליוני שקלים המונחים על הכף. עורך הדין יבחן את התשלום

תגיות:

מהו תפקידו של עורך דין מקרקעין?
עסקת נדל"ן היא ללא ספק אחד מן הצעדים החשובים ביותר שאדם פרטי יעשה בימי חייו, אם לא החשוב מכולם. זוהי עסקה הטומנת בחובה מרכיבים רבים וחשובים אשר יוצרים יחדיו את התמונה המלאה אודות הנכס המיועד למכירה או רכישה.

די בטעות אחת קטנה, אי-שימת לב או פרט שחומק מעינינו, כדי שכדאיותה של העסקה תפחת באופן משמעותי, או אף תשפיע לרעה על אחד או שני הצדדים המצויים בעסקה.

מטרתו של עורך הדין לענייני מקרקעין היא לבחון כל מרכיב ומרכיב בעסקה, ומתוך נקודת מבט משפטית, לסייע ללקוחותיו לצעוד אל עסקה עסקת נדל"ן בריאה ונכונה עבורם.

freepik

כיצד הדבר בא לידי ביטוי? להלן נבחן זאת מתוך עיקר ההיבטים בהם עוסקים עורכי דין לנדל"ן.

בדיקה מקדמית ראשונית לנכס יד שנייה
כאשר אנו ניגשים לקנות נכס יד שנייה, הרי שלרוב התחושה תהיה בטוחה יותר ונינוחה הרבה יותר. הרי הנכס מוצג לנו לנגד עינינו ומספק לנו תשובה מידית באם הוא מוצא חן בעינינו או לא.

אולם מה שאנו רואים לנגד עינינו, איננו בהכרח בא לידי ביטוי מאחורי הקלעים. אחד מן הפרמטרים החשובים אותם יש לבחון בטרם קניית נכס יד 2, הוא נסח הטאבו – מסמך המגולל את פרטיו של נכס המקרקעין לרבות שטחו, האם ישנה חניה הרשומה על שמו, מי הם בעלי הזכויות על הנכס, והאם ישנם שעבודים, עיקולים או כל דבר שהוא אשר מצריך הסדרה בטרם העברת הבעלות.

בדיקה שכזו, בכוחה לסייע לאתר נורות אדומות, החל מסעיפים קטנים הנדרשים להסדרה ועד לחריגות בנייה.

מעבר על חוזה מכר של קבלן
כאשר ניגשים לקניית דירה מקבלן, הרי שלרוב יהיה מדובר בנכס הרשום על הנייר בלבד, או לכל היותר אשר נמצא בתהליכי בנייה ראשוניים.

בדיקה קפדנית של עורך דין מקרקעין בטרם החתימה על חוזה המכר, בכוחה להשיב את הכוח לידיהם של הרוכשים. לרוב, חוזי המכר מטעם הקבלן הינם דורסניים ולעתים אף חורגים מן האמור בחוק.

מעבר דקדקני על ספר עב כרס המגולל את החובות והזכויות של כל אחד מן הצדדים הינו בגדר חובה למען עסקת נדל"ן בריאה.

עורך דין נדל"ן מומחה לקניית דירה מקבלן יבצע שורה של שינויים בחוזה המכר, ויעבור על כך גם אל מול עורך הדין הבא מטעמו של הקבלן. אל תהיו מופתעים לגלות כי ייתכנו שינויים רבים מספור, כולם ככולם נועדו להגן עליכם בתהליך הרכישה.

מיסוי מקרקעין
בעיקר עבור מוכרי דירה, הרי שהימצאותו של עורך דין נדל"ן במסגרתה של העסקה, יש בה כדי לאפשר תחזית מס מדויקת.

צפי ההוצאות בעסקת מקרקעין היא קריטית. אין מדובר בהוצאות ספורות כי אם במאות אלפי ואף מיליוני שקלים המונחים על הכף. עורך הדין יבחן את תשלום מס השבח עבור המוכרים, כמו גם את תשלום היטל ההשבחה. באשר לקניית דירה, הרי שעל הרוכשים לשלם מס רכישה.

עורך הדין יבחן את צפי התשלום, וכן יפעל כדי לבדוק אם ניתן להוציא פטור מתשלום או הקלה ניכרת בגובה התשלום של המס הצפוי.

הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
חנות אונליין לעסקים: האם זה עובד?מערכת שורשרק הבאת טראפיק לאתר אינו מספיק, כדאי להשקיע בנראות האתר, חווית המשתמש, פרסום בפייסבוק ובפלטפורמות נוספות
הפרויקטים המבטיחים ביותר בבת יםמערכת שורשבת ים נהנית מתנופת פיתוח משמעותית מאוד בשנים האחרונות. בפרט מוקמים בה מספר פרויקטים מרשימים במיוחד
משכנתא - מספר טיפים חשובים שאתם חייבים להכירמערכת שורשמשכנתא - מספר טיפים חשובים שאתם חייבים להכיר לפני שתקחו את אחת ההלוואות הגדולות והמשמעותיות ביותר בחייכם
שם השולח
תוכן ההודעה