חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
תרבות ופנאי

7 מגמות גלובליות המשפיעות על תנועת הקיימות

מערכת שורש  ג אב, תשפב  31/07/2022

הארגון העולמי ׳פורום למען העתיד׳ (Forum for the Future), הדוגל בשינויים במערכות לטובת קידום קיימות, פרסם דוח המקדם 7 מגמות המשליכות משמעותית על האופן שבו (או אם) נוכל להתמודד עם אתגרים סביבתיים גלובליים עכשוויים

תגיות:
1. השפעת הפלסטיק
למרות שמדי שנה נכנסים לאוקיינוסים 8 מיליון טונות של פלסטיק, ורק 14% מהפלסטיק ממוחזרים בפועל, עדיין אנחנו ממשיכים לייצר ולזרוק כמויות אדירות של פלסטיק מדי יום ביומו, ושינוי לא נראה באופק. יש צרכנים, עסקים וממשלות שהתעוררו להשלכות של תרבות השלכת הפלסטיק ונקטו בצעדים נועזים כדי לצמצם את הייצור וההשלכה של כמויות הפלסטיק, אבל שינוי מהותי ידרוש שינוי מבני וחשיבתי שאפילו לא דמיינו, גם אם אנחנו תומכים במטרה.

2. הגירה ומשבר האקלים
שינויי האקלים יוצרים איומים הגורמים לאנשים להגר למקום מבטחים. בצורת ומחסור במזון ובמים, כמו גם עליית פני הים ושיטפונות, תורמים להגירות המוניות שידרשו שינויים בסדרי העדיפויות של ממשלות, כדי שיוכלו להתמודד עם משברים הומניטריים פוטנציאליים אלה.

3. התנועות הלאומיות מתעוררות
בכול רחבי העולם מתעוררות ממשלות ותנועות לאומיות המולידות פילוג, חוסר סובלנות ותחרות על משאבים. יש סיבות שונות להתעוררות זו, אבל נראה כי העיקריות הן: אי-שוויון בהכנסות שהולך וגדל, השפעת המדיה החברתית, שינויים דמוגרפיים והגירה מוגברת.
פוליטיקה גלובלית משסעת, עלולה לסכן את המאמצים השיתופיים (כמו יעדי פיתוח בני קיימא של האו״ם והסכם פריז), בדיוק כשהם הכי נחוצים.

4. חיים מקוונים
חלק גדול מאוכלוסיית העולם מנהל חיים מקוונים. עובדה זו משליכה על הפוליטיקה, על בריאות הנפש, על הלכידות החברתית ועל האינטראקציות האישיות שלנו. מצד אחד, האינטרנט יכול להיות כוח חיובי, מצד שני סוגיות הנוגעות לפרטיות ואבטחת מידע, מעקב אחר אזרחים וחוסר אחריות (שלא לדבר על הגידול העצום באנרגיה הדרוש להנעת הפלטפורמות הללו), עשויות לדרוש נסיגה, כדי שניתן יהיה לקיים הערכה מחדש של העלויות והיתרונות של הטכנולוגיה האינטרנטית.

5. עליית הדמוקרטיה ההשתתפותית
כדי להילחם בעליית הלאומנות והפרוטקשן, החלו כמה ערים ומדינות לנקוט בדרכים חדשות לשיתוף אנשים בממשלות שלהם, מעבר להצבעה בבחירות. ערים כמו אנטוורפן בבלגיה ופורטו אלגרה בברזיל, מערבות את האזרחים בקבלת החלטות תקציביות. גישות חדשניות שכאלה יכולות לבשר על הולדתו של עידן חדש של קבלת החלטות מקומיות והשתתפות אזרחות.

6. שינוי הרגלי הצריכה באסיה
בהתבסס על שיעורי הצמיחה הנוכחיים, נראה כי עד שנת 2030, עשויה הצריכה באסיה להוות 59% מכלל הצריכה של מעמד הביניים בעולם. למרות שלאחרונה ניכרת האטה במגמה זו, עדיין סין מובילה את הדרך יחד עם הודו, יפן, דרום קוריאה ותאילנד שנמצאות לא הרחק מאחוריה.

למרבה האירוניה, ככול שיותר אנשים מקבלים גישה לסחורות ולשירותים שהופכים את חייהם לטובים יותר, כך אנחנו מאבדים את היכולת הגלובלית שלנו להמשיך ולתמוך בהתקדמויות הללו. עם זאת, מתחילים היום להתגלות סימנים לצרכנות מודעת יותר, במיוחד בקרב דור המילניום באסיה, ואלה עשויים להאט את המגמה.

7. המגוון הביולוגי נמצא בצניחה חופשית
לפי המדענים, אנחנו נמצאים בעיצומה של הכחדה המונית של מיני צמחים ובעלי חיים, ו-20% מיער הגשם באמזונס נעלמו בחמישים השנים האחרונות.

על רקע זה, ניתן להבחין בשני שינויים:
- החקלאות החלה להניע הסבה עצומה של קרקע ושימוש בחומרי הדברה, על מנת להאכיל את האוכלוסייה ההולכת וגדלה.
- האורבניזציה החלה לשנות תהליכים אבולוציוניים, ובמקרים מסוימים היא יצרה מינים חדשים.
אמנם, שינויים אלה ידועים למדענים, אבל עד כה נעשה מעט מאוד כדי לבלום את הסיבות ולהבין את ההשלכות שלהם (החיוביות והשליליות) על המערכת האקולוגית השברירית שלנו.

המאמר נכתב באדיבות האתר https://sustainabilitystudies.net

pexels
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
מגע של משי – הכל על החלקה יודיבהמערכת שורשמחירי החלקה יודיבה דומים מאוד למחירי כל החלקת קראטין אחרת. ההפרשים בין מעצבי השיער משתנים בהתאם למידת המקצועיות, המוניטין והניסיון של מעצב השיער
עורך דין מקרקעיןמערכת שורשעורך דין מקרקעין הינו מקצוע בתחום המקרקעין. הוא עוסק בהיבטים המשפטיים של קרקע ורכוש - הוא עוסק בהיבטים המשפטיים של המקרקעין
רופא שיניים מומלץ בתל אביבמערכת שורשרופא שיניים בתל אביב מומלץ מסיבה מסוימת. רופא השיניים אינו רק מומחה בתחומו, אלא גם מאוד אכפתי וידידותי.
שם השולח
תוכן ההודעה