חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
דת ויהדות

מקצוע שהוא מצווה, משגיח כשרות

מערכת שורש  כה כסליו, תשפ  23/12/2019

להיות משגיח כשרות כרוך בלא מעט למידה ושינון. קורס משגיחי כשרות אורך לעיתים בין ארבעה חודשים לשנה. ידיעת המסורת על נקודותיה, חוקים שיש להבין לעומקם ומנהגים שיש לפעול לפיהם

תגיות:
איך זה התחיל?
הדת היהודית שהתפתחה במהלך אלפי שנותיה ענפה בחוקים, מסורות ומנהגים רבים. רוב רובם של חוקים אלו התפתחו מתוך הספר הקדוש, התנ״ך. בעיקרם עוסקים מסורות ומנהגים אלו בכל אספקט מחייו של אדם יהודי. חלקן במסורות של חגים אותם אנחנו רגילים לחגוג במועדם כמידי שנה. אחרות סובבות סביב נושאים כמו נישואין וקידושין, גירושים ועמדתו החוקית של כל צד ועסקים וסחר חליפין בין אנשים. חוקים ומסורות סובבים גם סביב נושא התזונה. התחום המסורתי העוסק בחוקים ומסורות הקשורים בתזונה נקרא כשרות.

כשרות היא הגדרה כללית ביהדות ויש שנוהגים לשייך אותה לשלל מסורות ומנהגים. אך אם נרצה לדייק כשרות עוסקת במה שמותר ומה שאסור לפי ההלכה היהודית לאכול. האנשים שאמונים על בדיקת תהליכי הייצור וההכנה של אוכל נקראים משגיחי כשרות. אלו נדרשים לעבור קורס משגיחי כשרות על מנת לבצע את עבודתם בדיוק הלכתי.

להיות משגיח כשרות כרוך בלא מעט למידה ושינון. קורס משגיחי כשרות אורך לעיתים בין ארבעה חודשים לשנה. ידיעת המסורת על נקודותיה, חוקים שיש להבין לעומקם ומנהגים שיש לפעול לפיהם, הם רק חלק מאותם נושאים שנלמדים כאשר לוקחים קורס משגיחי כשרות. כמובן שכל הלומדים מקצוע מסוג זה עוברים הכשרה מקיפה ונבחנים על ידי הרבנות לקבלת היתר ותעודה.

מי שמקפיד בערב שישי, אוכל כשר בשבת.
קפדנות היא ללא ספק נקודת החוזק הכי גדולה של משגיח כשרות מקצועי. אותן חתיכות אוכל קטנות שכמעט אינן נראות בעין העלולות להשתרבב ולהכנס לתוך קווי היצור המשנים את תפוקתם באופן יומי הן טרף שלא קל לאתר. ייצרני אוכל משתדלים לנקות את הקווים האלו בין החלפות אך לא פעם נדרשת עין קפדנית ומיומנת שתמנע את חילול הכשרות.

אחד הדגשים החשובים עליהם עובדים אותם מורים או מדריכים המעבירים קורס משגיחי כשרות הוא נושא הדיוק והקפדנות. מילה של משגיח כשרות היא מחייבת והרבה אנשים סומכים על דבריו בהגיעם לבצע את הקניות או את הכנת המזון.

איך זה עובד בפועל?
תהליכים של ייצור מזון בעין משגיח כשרות לרוב אינם פשוטים וניתן לחלק אותם לכמה חלקים מרכזיים. חלק ראשון הוא קבלת חומרי הגלם ובדיקתם. לרוב המפעלים המייצרים חומרי גלם יש משגיחי כשרות מטעם עצמם ולכן משימה זו הופכת לפשוטה יותר אך עם זאת על משגיח כשרות לבדוק גם את חומרי הגלם ולוודא שלא התערבבו עם חומרים לא כשרים.

השלב השני הוא ערבוב החומרים ויצירת התערובת למוצר החדש. משגיח הכשרות נמצא ומוודא שעירבוב החומרים נעשה כדת וכדין ולא עובר על חוקי כשרות מסוגים שונים.השלב השלישי הוא שלב האריזה והשילוח. משגיח כשרות נמצא כדי לוודא שכל תהליך האריזה והמשלוח עומד בתקני הכשרות ועלול אף לעצור משלוח אם התגלתה פגימה באחד מתהליכי הייצור.
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
בחירת קלף מזוזה- על מה נשים דגש?מערכת שורשמהו קלף המזוזה וכיצד יוצרים אותו?
מערת המכפלה- אחיזה בארץ מתוך הסכמת אומות העולםהרב בניהו ברונרמעשה אבות סימן לבנים- תחילת כיבוש הארץ עם הסכמת האומות...
מקבץ שיעורים על ספר בראשיתמערכת שורשסיבוב חדש של קריאת פרשת השבוע, ואתר שורש מציע מגוון שיעורים רחב על פרשת השבוע
שם השולח
תוכן ההודעה