חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
פיננסים וכספים

אי מתן פיצויי פיטורים עקב גניבה ממעביד

מערכת שורש  כח סיוון, תשפא  08/06/2021

מה הדין של פיצויי פיטורין במקרה שהעובד נחשד בגניבה?

תגיות:
אי מתן פיצויי פיטורים
בשנים האחרונות קיימת עלייה בדיווחים על עובדים שגנבו כספים או סחורות מהמעביד שלהם בדרכים שונות. זה יכול להיות גניבה בהיקף קטן, או גניבה מתוחכמת שהתבצעה לאורך שנים ויצרה בעייתיות פיננסית ביציבותו של בית העסק. במקרים הללו המעבידים למודי הניסיון נעזרים לא אחת בחוקר פרטי אשר עוקב אחר העובד כדי להבין את התנהלותו. מעבר לכך יש מצלמות ברוב בתי העסק וכך אפשר להוציא תיעוד מפליל ומדויק על השתלשלות המקרה. לאור הנזק העצום שהיסב העובד למעביד, הוא מפטר אותו בדרך כלל לאלתר ומתייעץ הן עם השוטר החוקר והן עם עורך הדין שלו שמתמקצע בנושא דיני עבודה, איך לנהוג בנושא אי מתן פיצויי פיטורים וזאת לאור העובדה שמדובר בעובד מסור ששירת בנאמנות את החברה אך בחודשים האחרונים נקלע למצוקה כלכלית.

בית המשפט בחן הרבה מאד מקרים אשר קשורים לנושא פיצויי פיטורים ואין אחידות לא במקרים ולא בפסק הדין. כל שופט בודק את הנתונים ובהתאם למקרה ולנסיבות הספציפיות הוא מקבל החלטה מעשית. יש מקרים שבהם החברה הגישה תביעה נגד הגנב לאור ההתנהלות הפלילית שלו שכללה גניבות בסכומים אדירים וגרימת נזק כספי בהיקפים נרחבים לחברה. ויש גם מקרים שבהם לא מוגשת תביעה לאור מקרה מצער של גניבה לאור מגפת הקורונה שלא אפשרה להשתכר באופן מלא ולכן רבים היו בבעיה כלכלית קשה לאור הצורך הבסיסי לרכוש מזון לילדיהם.

התנהלות בנושא אי מתן פיצויי פיטורים לעובד שנתפס בגניבה
אם קיים חשד לגניבה, חשוב שהמעביד יתייעץ עם עורך דין לדיני עבודה ויקבל הנחיות כיצד לפעול במקרה זה. המעביד במקרים הללו כועס מאד על העובד שהפר את אמונו ולכן החשיבה הראשונה היא על אי מתן פיצויי פיטורים. אך החוק בנושא זה הוא מסועף ולא אחת בית המשפט לענייני עבודה פסק שאי אפשר לשלול מעובד את משכורתו האחרונה, את הזכויות הסוציאליות ואת מלוא הפיצויים המגיעים לו בגין התקופה שבה הוא עבד.

שלבי הפעולה בנושא עובד שחשוד בגניבה
כאשר קיים חשד, יש לוודא שקיימות לכך הוכחות עובדתיות אשר מתועדות בכתב כמו בהודעות ווטס אפ, מיילים או לחלופין תיעוד ממצלמות האבטחה. בהתאם לחומרת המקרה מערבים את המשטרה או לא מערבים אותה.

לאחר מכן מזמנים את העובד לשימוע כדי לשמוע את הצד שלו וכדי שלא יוצר מצב בו מכפישים את שמו ללא בירור מעמיק בעניין זה. אפשר לשלול את מלוא הפיצויים או חלק מהם רק אם הדבר תואם את הכתוב בהסכם הקיבוצי בענף זה.

הכרעת בית הדין
בית המשפט אשר דן במקרים הללו בוחן מצד אחד את התפקוד של העובד בתקופת העבודה עד עתה ומצד שני את חומרת המעשה, הנזק שנגרם למעסיק, כמה פעמים הוא ביצע מעשה מסוג זה ולאורך איזו תקופה. בהתאם לכך הוא מכריע לגבי אי מתן פיצויי פיטורים באופן חלקי או מלא.
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
שיטות לעיצוב הגבות המושלמותמערכת שורשהגבות נמצאות במרכז הפנים שלנו והן חלק אינטגרלי וחשוב מהם. הן נותנות לנו מסגרת לפנים וכשמביטים למישהו בעיניים, מיד רואים גם את הגבות שלו, שבולטות ומהוות חלק מהבעות הפנים
סיימתם לשפץ? כך תבחרו את חברת הניקיון שלכםמערכת שורשסיימתם לשפץ? אתם בוודאי כבר רוצים ל"היכנס". אך לפני שאתם נכנסים אל הבית או המשרד, יהיה עליכם לוודא כי המקום נקי
פעילויות למשפחות בצימריםמערכת שורשמחפשים אחר נופש בצפון או בדרום הארץ? אולי נופש משפחתי לכל הסופ"ש? אם ככה, אתם כנראה צריכים גם צימרים עם פעילויות לילדים שלכם
שם השולח
תוכן ההודעה