חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
תרבות ופנאי

חוות דעת מומחה לבית משפט – איך זה עובד?

מערכת שורש  ו טבת, תשפא  21/12/2020

בדיקות פוליגרף משמשות לעתים לחיזוק ראיות או לקביעת מידת אמינותו של העד

תגיות:

תפקידו העיקרי של עד מומחה בבית המשפט הוא להגיש את חוות דעתו המקצועית והעצמאית למידע שהוצג בדיון, לפי בקשתו של אחד הצדדים בדיון. חוות דעת מומחה כוללת בדרך כלל שני סוגים:

א.      חוות דעת המעידה על עובדות, ללא הבעת דעה.

ב.      חוות דעת המעידה על עובדות במסגרת מומחיותו, ובנוסף מעידה על עובדות העולות מתוך הראיות.

מי נחשב לעד מומחה?

עד מומחה יכול להיות כל אדם בעל ידע או ניסיון בתחום מסוים, מעבר לרמת הידע שצפויה מהדיוטות, שאינם בקיאים בנושא. עד מומחה מחויב להגיש לבית הדין חוות דעת בלתי משוחדת הנוגעת להיבטים מסוימים הנמצאים בתחומי המומחיות שלו. לדוגמה, עד מומחה שהוא איש מקצוע בתחום הפוליגרף, עשוי להיות מוזמן להעיד בפני בית המשפט באשר לאמינות תוצאות בדיקת פוליגרף אשר הוצגה בפני השופט.

כיצד זה עובד?

עד מומחה אמור:

  1. לספק חוות דעת מומחה עצמאית בתחום המומחיות שלו בנושא, בהתאם להוראות שקיבל. הוראות אלה יופיעו בדוח של העד המומחה, אשר יהיה חשוף בפני הצד השני ובפני בית המשפט.
  2. לספק את חוות הדעת שלו בפני בית המשפט בצורה של דו"ח ו/או ראיות, כנדרש. בדרך כלל, המומחה לא יוכל למסור עדות בלעדי הדוח הכתוב. לכן, חשוב לוודא שדוח המומחה, שנמסר למתדיינים, מכיל את המידע הנדרש על פי תקנון בית המשפט.
  3. לספק דעות אמתיות, חסרות פניות ועצמאיות, בין אם חוות דעת זו מועדפת על הצד המתדיין שמשתמש בשירותיו ובין אם לא.

בית המשפט מצפה שעד מומחה יהיה עצמאי, נטול פניות וכמובן לא חד צדדי. עד מומחה לא אמור: לתפקד כעורך הדין של אחד הצדדים או למצוא ראיות / או להציע הצעות לגבי המקרה / או לספק כל דעה שהיא מעבר לתחום המומחיות הספציפי שלו / לספק ייעוץ / לקבל מינוי כלשהו, הכרוך בניגוד אינטרסים (אלא אם כן ניתן לפתור זאת באמצעות גילוי נאות) / לקבל על עצמו מינוי כלשהו, בתנאים המותנים בתוצאות המשפט - תנאים מותנים נוגדים את העובדה שהמומחה חייב להיות בלתי תלוי.

בדרך כלל עדיף שעורך הדין המייצג את הנאשם יתמודד עם המומחה, ולא הנאשם עצמו. כדוגמה לעד מומחה, נתייחס לבודק הפוליגרף, אחד מאנשי המקצוע הנדרשים מעת לעת לתת עדות מומחה בבתי המשפט.

>> קראו כאן על חוות דעת מומחה מטעם בית המשפט.

באילו מקרים פוליגרף יכול לסייע?

יש מקרים רבים שבהם נדרשת עדות מומחה בתחום הפוליגרף. חלק מהמקרים הללו קשורים לתביעות אזרחיות וחלקם למשפטים פליליים, בעיקר כאשר לא קיימות ראיות מוצקות, או שאלה אינן מספקות. בדיקות פוליגרף משמשות לעתים לחיזוק ראיות או לקביעת מידת אמינותו של העד. אבל על פי החוק, אין לאלץ אף אדם להיבחן במכונת פוליגרף, וסירובו לא יכול להשפיע על תוצאות המשפט.

 

הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
טיפים לבחירת דוכן נקניקיות לאירוע – מאנשי המקצוע הכי טובים בתחוםמערכת שורשאנשי מקצוע שמסוגלים להתמודד עם כל אתגר בתחום הפקות האירועים, הם אנשי מקצוע שאותם אתם רוצים בסביבת האירוע שלכם...
כך תארגנו אירוע בתקופת הקורונהמערכת שורשעל מנת שתוכלו להתמודד בקלות עם הנושא של השכרת הציוד הדרוש לאירוע שלכם, לפני הכול כדאי שתדעו מה אתם צריכים
אוזניות אלחוטיות וטאבלטים – המלצות שוות!שירי ברק - אתר www.finder.co.ilאלו אוזניות בלו טוס מתאימות לכם ויכולות לעזור לכם?
שם השולח
תוכן ההודעה