חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
תרבות ופנאי

כיצד נמנע את משבר המנהיגות של העתיד

מערכת שורש  כז תמוז, תשפ  19/07/2020

הדבר הראשון שאנו יכולים וצריכים ללמוד מהמשבר הנוכחי הוא דווקא חוסר הוודאות. עלינו להבין שאיננו יכולים לחזות את משברי העתיד

תגיות:
כבר כמה חודשים שכל המציאות שלנו מסתחררת ומשתנה. העולם שאנו רואים לנגד עיננו הוא בעל כללי משחק חדשים מאלו שהכרנו לפני חצי שנה. בפועל יש לזה משמעויות קשות מאוד המשפיעות על משפחות רבות המודאגות לא רק לבריאותם, אלא גם לעתידם הכלכלי. ולתוך כל זה נכנסות מחאות מימין ומשמאל אשר מוכיחות לנו כי מנהיגות אינה תלויה בתפקיד רשמי. גם אדם אנונימי יכול לקום ולהוביל ולגרום לאנשים ללכת אחריו, הוא רק צריך לשכנע אותם במטרה ולתת להם תקווה.

ומהצד השני יש לנו את המנהיגות הפוליטית, אלו אשר נבחרו לקבוע מדיניות ולהוביל, דבר שאנחנו צריכים עכשיו יותר מתמיד. אך בפועל המנהיגות הפוליטית דווקא מפגינה חוסר מנהיגות ולא מצליחה לנווט את הספינה אל חוף מבטחים.

אף אחד לא יכול היה לצפות למשבר הקורונה ולהשלכותיו, וגם לאנשי המדע והרפואה עדיין אין פתרונות. מקבלי ההחלטות צריכים לקבל החלטות במציאות שאף אחד לא הכין אותם עבורה. ראש ממשלה, זה או אחר, בוודאי התכונן לתרחישים ביטחוניים שונים, איומי טרור וטילים, אך מגפות לא היו בראש תשומת הלב של אף אחד בדרג הפוליטי. אך לא באנו לעסוק בביקורת ולא לתת עצות להתמודד עם המשבר, אלא ללמוד מהמשבר ולהתכונן למשבר הבא.

הדבר הראשון שאנו יכולים וצריכים ללמוד מהמשבר הנוכחי הוא דווקא חוסר הוודאות. עלינו להבין שאיננו יכולים לחזות את משברי העתיד. יתכן שהם יהיו בעלי אופי מוכר למשברים שפקדו אותנו בעבר ויעמדו לרשותנו כלים להתמודד איתם, אך יתכן גם שהם יציבו אותנו בפני נסיבות ואתגרים חדשים. אז כיצד ניתן להתכונן למשבר עתידי שאיננו יודעים את מאפייניו?

הדבר היחידי שאנו יכולים לעשות זה להעניק לילדינו את הכלים להתמודד עם אתגרי המחר. כאשר איננו יודעים מהם אתגרי המחר אנו צריכים להתמקד בארגז הכלים באמצעותו מנהיגי המחר יתמודדו עם המשבר. עלינו לתת להם את הכלים שיאפשרו להם לחשוב מחוץ לקופסה, לשתף פעולה ולהנהיג. אלו הם הכלם שאפשרו להם להתמודד עם אתגרי המחר.

להשקיע במנהיגות המחר
על מנת להיות מוכנים עלינו לפתח מנהיגות ולהעניק לילדינו את אותם הכלים שיעזרו להם בעתיד. אחד הפרקטיקות המוצלחות בתחום פיתוח המנהיגות והיא משולבת בסדנאות רבות לצורך טיפוח מנהיגות היא פעילויות ODT.

מנהיגות אינה עוסקת בידע. אינני מזלזל בחשיבותו של ידע, אך אין משמעות לידע ללא מנהיגות אשר תדע לנתח מידע, ליזום מדיניות ולהוביל. פעילויות ODT הן פעילויות אשר ממאפשרות לנו להטמיע אצל הילדים את אותן תכונות מנהיגות. אנו עושים זאת באמצעות משחקים והפעלות המהווים מיקרו קוסמוס בו הילדים יכולים לראות את כוחן של תכונות מנהיגותיות שונות, להבין ולהטמיע. היום התכונות של שיתוף פעולה, הקשבה לזולת ופיתוח אסטרטגיה ישמשו לצורך השגת מטרות המשחק משחקי ODT), אך מחר הם יבואו לידי ביטוי בתחומים אחרים בהם הם יעסקו בחייהם הבוגרים. וברגעים בהם יתמודדו עם משבר, כלי המנהיגות יעמדו לרשותם.
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
מהם לימודי Full Stack ולמה כדאי לי?מערכת שורשיש יתרון מובהק על פני מתכנת שמתמקצע בשפות תכנות בודדות. אז למה כדאי לקחת קורסFull Stackומההיתרונות שלו? כל הפרטים במאמר הבא
מהי מדפסת מדבקותמערכת שורשאתם בוודאי יכולים לתאר לעצמכם בראש מהי בדיוק המדפסת הזאת, אך מי מכם שלא מצליח לעשות זאת – אנו נקל עליו. מדובר על מדפסת שבמקום להדפיס דפים רגילים היא מדפיסה מדבקות
3 טיפים לאוירה מושלמת בארוע שלכםמערכת שורשהחותמת שלכם זה ארוע שמרגיש טוב ונראה טוב
שם השולח
תוכן ההודעה