חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
דירה נאה ונדל"ן

איך תנגישו את הבית ביעילות

מערכת שורש  ד כסליו, תשפ  02/12/2019

אם אתם זקוקים להנגשת הבית, הנה כמה רעיונות שיעזרו לכם לזהות את כל השינויים שתצטרכו לבצע, כדי להתאים את הבית לצרכים האישיים שלכם

תגיות:
הבית שלכם אמור להיות מקום מפלט, מקום שמספק נוחות ונעימות. יחד עם זאת, אם בבית מתגורר בעל מוגבלויות, ההנגשה של הבית, כדי שזה יהיה באמת נוח לכלל בני המשפחה, עלולה להרתיע. לכן, לפני שאתם מבקשים הצעות מחיר הנגשת הבית, הנה כמה רעיונות שיעזרו לכם לזהות את כל השיניים שתצטרכו לבצע, כדי להתאים את הבית לצרכים האישיים שלכם.

למרבה המזל, יש מגוון משאבים ומומחים שיכולים לעזור לכם בתהליך התכנון, כך שלא תחמיצו, לדוגמה, פינות חיוניות להתקנת מאחזי יד. ועוד דבר חשוב, כשאתם מתחילים לתכנן את השינויים בבית, זכרו שאין פתרון אחיד שמתאים לכול סוגי המוגבלויות.

למשל, מעקות נירוסטה יוכלו להתאים למי שמסוגל לעלות במדרגות בכוחות עצמו, תוך כדי הישענות על המעקה. לעומת זאת, מעלון כסא המורכב על המדרגות יוכל להתאים למי שנע בכיסא גלגלים.

3 אזורים בבית שחשוב במיוחד להתמקד בהם
- חדר הרחצה: חדר זה נחשב לאזור בסיכון גבוה להחלקה ולנפילה, מה שהופך אותו למוקד מרכזי בכל תכנית שיפוץ להתאמת הבית לאדם עם מוגבלויות.
- מטבח: שיפוץ המטבח הוא אחד החללים החשובים שיש לקחת בחשבון בעת הנגשתו לאדם עם מוגבלויות. כך אפשר להבטיח שימוש נוח בכול המכשירים והמשטחים במטבח.
- כניסה לבית וגרם מדרגות: שטחים אלה חשובים במיוחד כדי להבטיח שאדם עם מוגבלויות יוכל להיכנס הביתה ולנוע בו בעצמו, בקלות.

בתוך שלושת התחומים הללו, יש מספר שינויים שתוכלו לבצע כדי להתאים את ההנגשה לצרכים הספציפיים שלכם.

שינויים חיוניים בחדר הרחצה
- מקלחת ללא מדרגה
מקלחת ברמת רצפת חדר הרחצה, נגישה ובטוחה יותר גם לשימוש על ידי אדם בכיסא גלגלים.
- מאחזי יד
מאחזים אלה המוצבים לצד כלל אביזרי חדר הרחצה כולל, המקלחת, האסלה וכן הלאה, משפרות מאוד את יכולת התנועה של אדם עם מוגבלויות.
- כיור ומשטח – מונמכים
כאשר הכיור מונמך, הוא מאפשר גישה קלה יותר לאנשים עם מגבלות. דרך נוספת המאפשרת לכיסא הגלגלים להתקרב לכיור, היא להשאיר את החלל שמתחתיו ריק מארונות.
- פתח ושטח רצפה רחבים
יש חשיבות להרחבת דלת הכניסה ושטח הרצפה של חדר הרחצה, כדי לאפשר כניסה ויציאה נוחה לבעלי כסאות גלגלים, או לנעזרים במכשירי ניידות, ותנועה קלה במרחב החלל כולו.

שינויים חיוניים במטבח
- משטחי עבודה וארונות מונמכים
שימוש במשטחי עבודה ובארונות תחתונים עם מגירות נשלפות, יקל מאוד על אדם עם מוגבלויות למצוא את כלי המטבח הנחוצים לו. חשוב שהגובה יותאם אישית לצרכים של בן המשפחה עם מוגבלויות.
- ברזים רגישים למגע
סוג זה של ברזים יועילו מאוד למי שמתקשה להפעיל את הידיים או הזרועות שלו.
- הנמכת שקעי החשמל
הנמכת שקעי החשמל תקל על אדם עם מוגבלויות להדליק ולכבות את התאורה או את מכשירי המטבח השונים. אם התקציב שלכם מאפשר זאת, זה רעיון טוב גם לחדרי הבית האחרים.

שינויים חיוניים להקלה על הניידות
- רמפה לכיסא גלגלים
אחד השינויים החיצוניים הנפוצים ביותר, הוא הוספת רמפה בנויה בהתאמה אישית שתאפשר לאדם עם מגבלות יותר עצמאות כשהוא מנסה להיכנס הביתה עם כסא הגלגלים.
- מעקה, מעלון כסא או מעלית
מומלץ להתקין מעלון כסא לאורך המדרגות, או מעלית פנימית, תלוי בתקציב שלכם. מעלון כסא בדרך כלל לא דורש שיפוץ כדי להתקין אותו לאורך גרם המדרגות, והוא אפשרות ידידותית למדי מבחינת העלות. עם זאת, מעלית בתוך הבית מספקת יתרון נוסף של יכולת לנוע בכיסא גלגלים בין הקומות, במינימום מאמץ.
לפעמים, די במאחז יד למדרגות (התקן פשוט המיוצר בתהליך של ריתוך אלומיניום או מתכת אחרת), על מנת לסייע לבעל המוגבלות לנוע מעלה ומטה בבית.

לבסוף, קחו לתשומת לבכם שגם אם המוגבלויות נובעות מאותו גורם, עדיין שני אנשים שונים יכולים לחוות את המוגבלויות באופן אחר. אחת הדוגמאות היא שיתוק מוחין (CP – Cerebral Palsy), שעלול לפגוע בכל אחד בדרך שונה לחלוטין ולגרום לסוגי לקויות אחרים: אדם אחד עם CP מתקשה בתחום המוטוריקה העדינה, שמתבטאת בהפעלת כפות הידיים והזרועות, בעוד שאדם אחר עם CP, חייב להסתמך על כסא גלגלים לצרכי ניידות, כי הרגלים אינן נשמעות לו.

המשמעות היא שכל שינוי שאתם עושים בבית, למטרת הנגשתו לנכה, צריך להיות מותאם לפרט, ולא למוגבלויות עצמה.
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
טיפים מקוריים שישדרגו לכם כל אירועמערכת שורשארגון אירוע אינו משימה פשוטה. בין אם מדובר בבחירת הזמנות לחתונה או בבחירת מזכרת לאירועים – ההתלבטויות בין האפשרויות השונות הן לא קלות ועלולות להיות, לא פעם, די מייגעות
מערת המכפלה- אחיזה בארץ מתוך הסכמת אומות העולםהרב בניהו ברונרמעשה אבות סימן לבנים- תחילת כיבוש הארץ עם הסכמת האומות...
מקבץ שיעורים על ספר בראשיתמערכת שורשסיבוב חדש של קריאת פרשת השבוע, ואתר שורש מציע מגוון שיעורים רחב על פרשת השבוע
שם השולח
תוכן ההודעה