חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
בריאות

איך מתמודדים עם הפרעות שינה?

מערכת שורש  יד חשוון, תשעט  23/10/2018

כדי לטפל בהפרעות שינה שונות יש לעבור אבחון מקצועי, האבחון כולל סדרת בדיקות ולרוב גם בדיקה במעבדת שינה

תגיות:
ישראלים רבים סובלים מהפרעות שינה שונות, יש מגוון סוגים של הפרעות שינה והבעיות עלולות לנבוע מגורמים שונים. מאחר ושליש מחיינו עובר בשינה, כל פגיעה באיכות השינה עלולה לגרום לפגיעה משמעותית באיכות החיים, להתפתחות מחלות ובעיות רפואיות ולפגיעה משמעותית במצב הערנות והתפקוד השכלי והנפשי.

כדי לטפל בהפרעות שינה שונות יש לעבור אבחון מקצועי, האבחון כולל סדרת בדיקות ולרוב גם בדיקה במעבדת שינה. עם זאת, כדאי לדעת כי כיום ישנה אפשרות לעבור בדיקת שינה גם בבית באמצעות חברה מקצועית המתמחה בכך.

איזה הפרעות שינה קיימות?
נהוג לחלק את הפרעות השינה ל-4 סוגים עיקריים:
• אינסומניה (הפרעות אל שינה) – הפרעת שינה שכיחה יחסית שיכולה לבוא לידי ביטוי בקשיים שונים כגון קושי להירדם, יקיצה מוקדמת בבוקר, יקיצות תכופות במהלך הלילה ועוד.
• היפרסומניה (הפרעת יתר שינה ועייפות יומיומית) – הפרעת שינה שכיחה בקרב האוכלוסייה, באה לידי ביטוי במגוון דרכים, בין ההפרעות השכיחות ניתן למנות הפרעות שינה בשינה ונרקולפסיה.
• פראסומניה (הפרעות נלוות לשינה) – הפרעה ידועה שפחות נפוצה, יכולה לבוא לידי ביטוי בהליכה בזמן שינה, בדיבור במהלך השינה, בחריקת שיניים, סיוטי לילה בתדירות גבוהה ועוד.
• הפרעות שינה משניות – הפרעת שינה משנית הנלווית להפרעת נפשית מסוימת, למצב בריאותי קיים או לשימוש תכוף בחומרים הידועים בהשפעתם על מערכת העצבים, למשל סמים, קפאין, אלכוהול וסוגים שונים של תרופות.

סיבות וגורמים להפרעות שינה
הפרעות שינה עלולות לנבוע מסיבות ומגורמים שונים, החל במחלות שונות, בתרופות, בעודף משקל וכתוצאה משינויים הורמונליים וכלה במזרן לא נוח, בפגם מולד במערכת הנשימה ועוד. במקרים הקלים יחסית של הפרעות שינה הפגיעה היא בעיקר באיכות השינה והחיים, אך במקרים קשים יותר ההפרעה עלולה לגרום לסיבוכים רפואיים ולבעיות רפואיות המחייבות טיפול מקצועי.
ברוב המקרים, אבחון הפרעת השינה נעשה על ידי תשאול של המטופל, בדיקת הרקע ההיסטורי הרפואי שלו ולעיתים מזמינים גם את בני הזוג כדי לשמוע מהם על תסמינים מהם המטופל סובל. כדאי לדעת כי ישנם מספר סימפטומים המעידים על הפרעת שינה, למשל עייפות מוגברת בזמן נהיגה במהלך היום, קושי להתרכז בעבודה או בלימודים, נחירות חזקות בלילה, הפסקות נשימה בשינה, עצבנות יתר ונטייה להתרגז בקלות בגלל פגיעה באיכות השינה, תגובה אטית, תחושת יובש בפה כאשר קמים, קושי להתעורר ולתפקד בבוקר ועוד.

כיצד מטפלים בהפרעות שינה
עולם הרפואה מציע מגוון פתרונות יעילים לסובלים מהפרעות שינה. כדי להתאים את הטיפול הנכון והמתאים ביותר, יש לעבור סדרת בדיקות הכוללת תשאול רפואי, בדיקות דם ובהתאם לסוג ההפרעה, יש לעבור גם בדיקה במעבדת שינה. ישנן הפרעות שינה שחולפות מאליהן, אך אם סובלים מבעיה קשה יותר כמו דום נשימה בשינה, יש לטפל בבעיה אחרת קיימת סכנה מוחשית לחייו של המטופל. כיום, הרופאים ממליצים לטפל בבעיה באמצעות מכשיר סיפאפ המיועד למגוון מקרים ובעיות, יש להסתגל לשינה עם מסכה על הפנים, זהו פתרון מקצועי יעיל ומוכח.
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
על פרויקט רובע הנחל באשדוד כבר שמעתם??מערכת שורשמשקיעים בתחום הנדל"ן! על פרויקט רובע הנחל באשדוד כבר שמעתם??
מסלול משכנתא משתנה צמודה– האם היא יכולה להתאים לכם?מערכת שורשלווים המעוניינים לבחור בתמהיל הלוואה יחסית סולידי יכולים לקחת מסלול משכנתא בריבית קבועה במקום מסלול בריבית משתנה צמודה למדד
מצמיח קרן ישועה, ספר על חכם ישועה בן שושןמערכת שורשחכם ישועה בן שושן היה אחד ממיוחדי ירושלים. ספר חדש מתאר את חייו. לקריאה חינם בפורמט אלקטרוני
שם השולח
תוכן ההודעה