חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
דת ויהדות

בחירת קלף מזוזה- על מה נשים דגש?

מערכת שורש  ח כסליו, תשפ  06/12/2019

מהו קלף המזוזה וכיצד יוצרים אותו?

תגיות:

כמעט בכל בית יהודי ניתן יהיה לראות בכניסה לבית המגורים ואף בחדרי הבית קלף מזוזה. לרובנו מדובר על חפץ שהוא קיים, מובן מאליו ולא תמיד מעניקים לו מחשבה נוספת. לחלקנו מדובר על תזכורת יומית לברית שלנו עם האל ולהכרה שלנו בעוצמתו ובייחודו של אלוהי ישראל. קלף המזוזה הוא תזכורת לסיפור יציאת המצרים ולדם אשר נדרשו בני ישראל לשים על מזוזות ביתם לשמרם ולקיים את החיבור לאל.

כיום, ישנה הקפדה מיוחדת על כתיבת קלף מזוזה כשר וישנם גורמים רבים המעורבים בתהליך לפני שהוא מגיע לבתי המגורים. לא מדובר על עניין של מה בכך. והדת רואה בכך מצווה ואף שמירה על מזלו הטוב ובריאותו של אדם ומשפחתו. כאשר יש מחלה או אובדן עבודה, נעשת בדיקה של המזוזות בכדי לוודא תקינותן.

מהו קלף מזוזה?
המזוזה היא בעצם מיכל העשוי מפלסטיק, מתכת או עץ. המיכל, נקרא בית המזוזה והוא מכיל את יריעת הקלף. יריעת הקלף ארוזה בניילון בכדי למנוע פגיעה של הזמן ושל האבק ושאר מרעין. על הקלף עצמו נכתבים דברי התפילה כאשר הכתב הוא בכתב סת“מ ולא הכתב הרגיל שכולנו מכירים. מבחינת הגודל, ישנו גודל סטנדרטי המותאם לבתים אך, אין הכרח לגודל מסויים ומדובר על העדפה של מקום ושימור ככל הניתן על שלמותו של הקלף והנכתב עליו לכמה שיותר זמן. כאמור, כאשר המילים נמחקות או שהקלף נרטב, אין הקלף תקין יותר ויש להחליפו בקלף חדש.

מי כותב את קלף המזוזה?
קלף המזוזה קדוש מבחינת היהדות ומסמל את הקשר לאל, השמירה של האל על בני ישראל והוא אף על פי האמונה מעניק ברכה לבית וליושביו. מתוך כך, ישנה חשיבות לכך שמי שכותב את הקלף יודע את מלאכתו וכותב את הקלף על פי הכללים ובפיקוד הרבנות.

תוכן הקלף
תוכנו של הקלף הוא קבוע וגם סדר הכתיבה קבוע. פרשת ’שמע ישראל‘ ואז פרשת ’והיה אם שמוע‘, אך, ניסוחו יכול להשתנות על פי העדות השונות. כך, שניתן יהיה לבחור בין ניסוח אשכנז לניסוח ספרד.

הגהה
על אף שסופר סת“מ מקפיד על הכתיבה ויודע מה נדרש ממנו, עדיין ישנה מחוייבות לבדוק את כשרותו של הקלף ולוודא שאין טעות בכתיבה והקלף יכול לקבל את הכשרתו. רק כאשר הקלף עבר הגהה, כאשר לרוב מדובר על 3 הגהות, יקבל הקלף את האישור לתקינותו. כיום, כאשר יש את אמצעי הטכנולוגיה המתקדמים, אחת מן ההגהות תתבצע על ידי מחשב. שוב, כל זאת כדי לוודא שאכן הקלף יהיה כשר וניתן יהיה להשתמש בו.

ישנן הלכות שונות הנוגעות למיקום הנדרש לקיבוע המזוזה, הברכה שיש לברך, באילו מקרים יש צורך במזוזה ועוד הלכות שונות. החשוב הוא להבין במה מדובר ואולי להתבונן באופן אחר, מודע ובעל כוונה ולברך גם בלבנו על שמירת ביתנו, משפחתנו ובני ישראל.
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
מערת המכפלה- אחיזה בארץ מתוך הסכמת אומות העולםהרב בניהו ברונרמעשה אבות סימן לבנים- תחילת כיבוש הארץ עם הסכמת האומות...
מקבץ שיעורים על ספר בראשיתמערכת שורשסיבוב חדש של קריאת פרשת השבוע, ואתר שורש מציע מגוון שיעורים רחב על פרשת השבוע
הצור תמים פעלוהרב בניהו ברונרשירת האזינו שנאמרה על ידי משה רבנו לקראת מותו מהווה שטר עדות היסטורי המסכם את קורות ישראל משנות הנדודים במדבר עד הגאולה האחרונה
שם השולח
תוכן ההודעה