חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 

איך הופכים לעוסק פטור?

מערכת שורש  יז סיוון, תשפב  16/06/2022

איש מקצוע שילווה אתכם, ידע קודם כל לייעץ לכם ולאפשר לכם להגיע להבנה אם אכן הבחירה הנבונה בעבורכם היא להירשם כעוסק פטור

תגיות:

עוסק פטור הוא עוסק הפטור מתשלום מע"מ, הסיבה לכך טמונה במחזור עסקאות שנתי נמוך יחסית – אשר נכון לשנת 2022 עומד על 102,292 שח בשנה – שהוא למעשה הסכום המקסימאלי אותו העוסק יכול להרוויח בשביל להיחשב כפטור. יש לקחת בחשבון שסכום זה משתנה אחת לשנה ולכן, חשוב לעקוב אחריו. 
מי שמתכנן לפתוח עסק וכהתחלה להירשם כעוסק פטור, אמור לפעול במקביל מול 3 רשויות שונות: מס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי.
יש לקחת בחשבון שבעלי מקצועות מסוימים אינם יכולים להיחשב כעוסקים פטורים, כך שגם אם בתחילת הדרך גובה ההכנסות השנתיות שלהם אמור להיות בטווח של עוסק פטור, הם עדיין יחויבו במע"מ. על אותם בעלי מקצוע נמנים: רופאים, עורכי דין, הנדסאים, מנהלי חשבונות, מהנדסים, שמאים ובעלי מקצוע נוספים.

האם לפתוח עוסק פטור או עוסק מורשה?
אם אתם עומדים לפני פתיחת עסק קטן, מאוד יכול להיות שתמצאו את עצמכם מתלבטים אם לפתוח עוסק פטור עוסק מורשה. ובכן, ההבדל בין שני הסוגים בא לידי ביטוי בנושא המע"מ.

חשוב לציין שלכל אחת מאותן ההחלטות יש את היתרונות ויש את החסרונות שלה. לכן, התשובה תהיה תלויה בצפי של גובה היקף ההכנסות השנתיות – כאשר, יש לקחת בחשבון שבכל שלב אתם יכולים לעבור בצורה פשוטה יחסית מעוסק פטור לעוסק מורשה (למעשה, אם נרשמתם כעוסק פטור ובשלב מסוים של השנה אתם רואים שאתם הולכים לעבור את סף ההכנסות השנתיות של עוסק פטור, עליכם לעשות מעשה ולעבור לעוסק מורשה).

חשוב לציין שאם עולה הצורך לרכוש רכישות גדולות ומשמעותיות כחלק מהליך הקמת העסק, כדאי לשקול את האפשרות של פתיחת עוסק מורשה – מכיוון שמי שפותח עסק פטור, יפסיד את המע"מ אשר נגבה על הרכישה אותה הוא ביצע.

יש כמובן עוד לא מעט שיקולים אותם צריך לקחת בחשבון בטרם קבלת ההחלטה ולכן, חשוב תחילה לאסוף כמה שיותר מידע לגבי החובות והזכויות של כל אחת מהאפשרויות.

חשיבותו של איש מקצוע
גם אם אתם מתכננים להקים עסק קטן ואתם יודעים שהבחירה הנכונה עבורכם היא פתיחת עוסק פטור, ההמלצה תהיה לא לעשות את הדרך הזו לבד ולהסתייע לשם כך ברואה חשבון (בוגר תואר ראשון בחשבונאות ובעל הסמכה רלוונטית)או ביועץ מס.

איש מקצוע שילווה אתכם, ידע קודם כל לייעץ לכם ולאפשר לכם להגיע להבנה אם אכן הבחירה הנבונה בעבורכם היא להירשם כעוסק פטור – מאוד יכול להיות שישנם שיקולים שלא לקחתם בחשבון והכנסת השיקולים הללו לתמונה, תוביל אתכם להבנה כי דווקא עוסק מורשה יהווה כאפשרות יותר מתאימה.

אותו איש מקצוע יוכל להנחות אתכם מה ואיך לעשות בדרך להקמת העסק – כאמור, גם אם אתם פטורים ממע"מ, אתם עדיין צריכים לפתוח תיק במע"מ וזאת לצד פנייה למס הכנסה ולביטוח לאומי – וכמובן, גם גישה למסמכים המתאימים (כעוסקים פטורים עליכם להוציא קבלות עבור התשלומים אותם תקבלו מלקוחות).
מעבר לכך, איש המקצוע אותו בחרתם עבור המטרה, יוכל ללוות אתכם גם בהמשך הדרך ולסייע לכם בהגשת הדוחות השנתיים, בהגשת הצהרת ההון התקופתית ובכל פעולה אחרת אותה תדרשו לעשות כבעלי עסק – הוא גם יוכל להוות ככתובת עבור כל שאלה אשר יכולה לעלות בתחום ובתחילת הדרך ישנן לא מעט שאלות אשר יכולות לעלות..
כמובן, שאם החלטתם להסתייע בבעל מקצוע שכזה, כדאי לבחור אותו בקפידה ולוודא שהוא אכן ערוך לעזור לכם בצורה המיטבית – יש לשים דגש על הרמה המקצועית, על ניסיון ועל חוות דעת והמלצות.
pexels
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
פסטרמה בפרוסות דקות במיוחד בטעמים משובחיםמערכת שורשבא לכם מעדן בשרי קליל שמתאים גם לאירוח, לנשנוש או ארוחה? תחשבו על פרוסות של פסטרמה
איך צורכים תוספי תזונה לספורטאים?מערכת שורשחשוב להבהיר כי אם הנכם חדשים בתחום הספורט ומעוניינים ליטול תוספי תזונה, באופן חד משמעי יש להתייעץ עם ותיקים בתחום
האם הווטס אפ מחליף את אתרי השו"תמערכת שורשטרנד חדש- פחות שאלות באתרי השו"ת ויותר שאלות דרך הווטס אפ
שם השולח
תוכן ההודעה