חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
דירה נאה ונדל"ן

איך מתבצעת התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף?

מערכת שורש  ז תמוז, תשפא  17/06/2021

עם שקע ייעודי להטענת כלי רכב חשמליים ניתן לבצע את הפעולה גם בבניינים משותפים, ללא כל חשש

תגיות:
התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף היא פעולה שהופכת לנפוצה יותר ויותר. הסיבה לכך היא כמובן הגידול המתמשך במספר כלי הרכב שיש להם מנוע חשמלי – נכון לעכשיו מדובר בעיקר במכוניות ההיברידיות, אבל בשנים הקרובות צפוי גידול חד במספר כלי הרכב החשמליים: לפי הערכות מומחים, ב-2021 יימכרו כ-7,000 כלי רכב כאלה, ב-2022 הישראלים יקנו יותר מ-20,000 מכוניות חשמליות, וב-2025 המספר צפוי כבר להתקרב לרף ה-100,000 כלי רכב חשמליים בשנה.

אמנם עמדות הטענה לכלי רכב חשמליים נפרסות גם במרחב הציבורי – כבר היום ניתן למצוא עמדות כאלה בקניונים שונים (למשל גבעתיים, גרנד בחיפה, עזריאלי ירושלים ועוד), חניונים בולטים (חניון כיכר התרבות בתל אביב, חניון מיקרוסופט בהרצליה, אחוזות החוף בחדרה), ועוד – אבל בסופו של דבר הציבור הרחב ירצה גם את האפשרות להטעין את הרכב החשמלי בבית, וליתר דיוק בבניין המשותף. כדאי לדעת שזוהי אופציה בהחלט אפשרית, ובפרט אם מקפידים על הדגשים הבאים.

שקע ייעודי
הדגש הראשון לגבי התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף הוא השקע שאליו יחובר המטען. חשוב להדגיש כי על-פי הנחיות מכון התקנים חל איסור חמור להטעין כלי רכב חשמליים באמצעות שקעים ביתיים סטנדרטיים. האיסור נובע מכך ששקע רגיל פשוט לא מסוגל לעמוד בעומס הרב יחסית שמייצרת טעינת כלי רכב, והתוצאה עלולה להיות התחממות של השקע ואף שריפה.

לעומת זאת עם שקע ייעודי להטענת כלי רכב חשמליים ניתן לבצע את הפעולה גם בבניינים משותפים, ללא כל חשש.

מונה חשמל נפרד או חיבור למונה של הדירה?
עוד סוגיה רלוונטית לגבי התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף היא סוגיית המונה. המצב האופטימלי הוא חיבור עמדת הטעינה למונה של הדירה השייכת לבעל הרכב שמשתמש באותה עמדה. כשאין היתכנות הנדסית לכך, עמדת הטעינה תחובר למונה החשמל של הבניין כולו – אבל עם מונה ייעודי שיחשב בדיוק כמה חשמל נצרך לטובת הטענת הרכב החשמלי, כך שוועד הבית יוכל להתחשבן מול הדייר.

האם נדרש אישור ספציפי לגבי התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף?
נכון ל-2021 עדיין אין התייחסות ספציפית בחוק לגבי התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף. באופן עקרוני במצב האופטימלי דייר שמבקש להתקין עמדה כזו יקבל אישור מהוועד או נכל נציגות נבחרת אחרת של הדיירים. במידה ואין אישור כזה, החוק הרלוונטי הוא חוק המקרקעין, שלפיו נדרש אישור רק במקרים של שימוש שאינו "סביר" – ואם הסוגיה תגיע לערכאה משפטית השופט יצטרך למעשה להחליט האם התקנת עמדת הטעינה היא בגדר שימוש "סביר".

בהקשר זה כדאי לציין שמשרד האנרגיה פועל כדי לקדם מתווה חוקי לפיו לא יידרש אישור של הוועד, אם כי לוועד תהיה האפשרות להציג תנאים מסוימים (וסבירים) לגבי ההתקנה. כשמקפידים להפקיד את מלאכת ההתקנה בידיים מקצועיות של חברה שכבר צברה ניסיון בתחום, הסיכוי לקונפליקט מול דיירים אחרים פוחת משמעותית.
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
וילונות לבית המגורים החדש – יוצרים את המעטפת הסופית לבית מושלםמערכת שורשעכשיו הגיע הרגע שבו אתם צריכים להשלים את הפרטים הקטנים בעיצוב הפנים ולהבטיח שיהיה לכם הרבה יותר קל ונוח להיכנס לנכס החדש ולהפוך אותו לבית
סיימתם לשפץ? כך תבחרו את חברת הניקיון שלכםמערכת שורשסיימתם לשפץ? אתם בוודאי כבר רוצים ל"היכנס". אך לפני שאתם נכנסים אל הבית או המשרד, יהיה עליכם לוודא כי המקום נקי
המדריך לבחירת ריצוף לחדר אמבטיהמערכת שורשדגשים חשובים בבחירת ריצוף לחדר אמבטיה
שם השולח
תוכן ההודעה