חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
תרבות ופנאי

כתיבת ספר משפחתי עבור הדורות הבאים

מערכת שורש  כח סיוון, תשפא  08/06/2021

הסיפורים הללו שזורים זה בזה והם המרקם של מה שקרה בארץ ישראל לאחר הקמתה

תגיות:
ספר משפחתי
אנשים מבוגרים רבים שיוצאים לפנסיה מחפשים כיצד להעסיק את עצמם במהלך היום. יש כאלו שילכו להרצאות, אחרים יעבדו בגינה הביתית, יסייעו לילדים לגדל את הנכדים, או ייהנו בכל יום במועדון עם אנשים בגילם. אחד הרעיונות המעניינים עבור האנשים המבוגרים הוא לכתוב ספר משפחתי אשר כולל את קורות החיים שלהם מילדותם ועד היום. העובדה שהתקבצו בישראל יהודים מהמון גלויות ועל רבים מהם עברו ימים קשים מאד במדינות השונות עקב האנטישמיות והשואה, יוצרת מסה של סיפורים משפחתיים שחלקם קשים להבנה לאור המורכבות וחוסר האנושיות שלהם.

בימים שבהם האדם המבוגר אינו עסוק בעבודתו, דבר שגזל את מרבית השעות שלו בכל יום עד היציאה לגמלאות, עולות בו מחשבות וגם זיכרונות ולכן הוא מחפש דרכים כיצד להעלות את המידע באופן מסודר ונגיש לכל אדם. הדרך המומלצת למהלך זה היא להיעזר באופציה של סופר צללים מדובר באדם מיומן מאד בתחום זה, אשר הכין כבר כמה וכמה ספרים שמתעדים את עברם של ישראלים שביקשו לתעד זאת.

הסיפורים הופכים להיות ספר משפחתי
הנכדים רגילים לשמוע את הסיפורים המרתקים והמסקרנים של סבא וסבתא, על דברים שקרו להם במדינה רחוקה, על התלאות בעת העלייה החוקית או הבלתי חוקית לישראל, את השהות בבית המעצר בעתלית או ההגליה למחנות בקפריסין.

ולאחר ההגעה לישראל, כל הקשיים הרבים שעברו עליהם בקיבוץ, במושב או בעיר, קשיי השפה, הקליטה והפרנסה. הסיפורים של כל משפחה הם שונים מהסיפורים של משפחה אחרת ולכן ספר משפחתי מייחד משפחה ספציפית בלבד.

מכינים את הספר היוצא דופן
הכנת ספר משפחתי אורכת כמה שבועות ולעיתים גם כמה חודשים. בכל פגישה האדם המבוגר מספר את מה שקרה לו בשנה או בתקופה מסוימת, סופר הצללים מקליט, מקליד את המידע במחשב, או כותב זאת במחברת ובשלב שני עורך זאת בקבצים מסודרים במחשב. איש המקצוע אשר מבין בכך יודע לשאול את האדם המבוגר את השאלות הנכונות, לגעת בנקודות החשובות וכך לעורר את הזיכרון למקרה זה או אחר ולאחר מכן האדם המבוגר שופך אור על כל הפרטים של ההתנהלות בזמן ההוא.

קורות החיים של המשפחה
כל אדם עסק בתחום אחר על פי הכישורים והידע שלו וכך במהלך הכנת ספר משפחתי נחשפים סיפורים הקשורים לימי הפלמ"ח, האצ"ל ולח"י, על שירות בצבע קבע בתפקידים מסווגים ובדרגות שונות על עבודות במקומות מעניינים כמו מחקרים רפואיים, באקדמיה, בעבודות הנדסיות עם קום המדינה ובאין ספור מקצועות אחרים. הסיפורים הללו שזורים זה בזה והם המרקם של מה שקרה בארץ ישראל לאחר הקמתה.

בתום הכנת ספר משפחתי, מגיע שלב העריכה ואימות הנתונים, הוספת או גריעת מידע ולאחר מכן הספר עובר להדפסה. הלקוח מחליט אם הוא מעוניין להדפיס עותקים רבים כדי שהספר יימכר בחנויות הספרים, או לחלופין להדפיס כמות מצומצמת עבור כל אחד מבני המשפחה כך שהוא יישמר לדורי דורות.
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
דברים שכדאי לדעת על מעבדות טלפוניםמערכת שורשמהי הדרך הנכונה לבחור מעבדה לתיקון הנייד שלכם?
טבעות נישואין לגברים בעיצובים מודרנייםמערכת שורשכמו בהרכבת רשימת האורחים לחתונה, בחירת האולם או גן האירועים, ואיזה וויסקי להציע בבר, טבעות נישואין לגברים מהוות את ההחלטות המשמעותיות שתצטרכו לקבל. אבל על מנת לסייע לכם להגיע למסקנה הנכונה. הנה כמה עובדות רלוונטיות.
המדריך המקוצר לצייר המתחיל.מערכת שורשציירים בראשית דרכם מקצוענים וחובבניים חייבים סט כלים כדי להגיע ליצירה מושלמת...
שם השולח
תוכן ההודעה