חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
בריאות

כל מה שרציתם לדעת על חוק הפונדקאות בישראל

מערכת שורש  ב אדר א, תשעט  07/02/2019

ישנם זוגות והורים בארץ, שבמשך שנים מנסים להביא ילדים לעולם ללא הצלחה. עבור הזוגות הללו, פתוחה כיום האפשרות להיכנס ביחד אל תהליך הפונדקאות

תגיות:
ישנם זוגות והורים בארץ, שבמשך שנים מנסים להביא ילדים לעולם ללא הצלחה. עבור הזוגות הללו, פתוחה כיום האפשרות להיכנס ביחד אל תהליך הפונדקאות. לאחר תקופה ארוכה של ניסיונות ובאמצעות הכוונה מקצועית, זוג יכול להגיע להבנה שהיריון טבעי לא יהיה אופציה עבורו. זוגות אלו יכולים לפנות אל הליך הפונדקאות על מנת לממש את רצונם להיות הורים, אף על פי שהם סובלים ממגבלה בתחום זה. חוק הפונדקאות בישראל מאפשר לזוגות שזו היא דרכם היחידה להגיע להורות, לעשות זאת באמצעות אם פונדקאית. זוג יוכל להביא ילד שיהיה בעל קשר ביולוגי לפחות לאחד מבני הזוג, אולי אפילו לשניהם.

ההגדרה של חוק הפונדקאות בישראל
חוק הפונדקאות הוסדר בישראל לפני מספר שנים, כאשר הוא מאפשר לזוגות שאינם בני אותו המין, אשר מוכרים בחוק כזוג נשוי או ידוע בציבור, להיכנס להליך הפונדקאות. זוג שיהיה מעוניין להתחיל את התהליך בישראל, יצטרך קודם כל למצוא אישה שתהייה מוכנה לקחת על עצמה את תפקיד האם הפונדקאית. לתהליך מתלוות גם החובות הרבות שחלות על שני הצדדים המשתתפים בו, הזוג המיועד להורות והאם הפונדקאית. שני הצדדים יהיו מחויבים לעבור בדיקות מקיפות וועדה מטעם משרד הבריאות, שכוללת רופאים ובעלי מקצוע נוספים שיחליטו אם לאשר לצדדים להיכנס אל תהליך הפונדקאות ביחד.

חוק הפונדקאות בישראל מגביל ברמה מסוימת את האפשרות של זוגות להיות זכאים להיכנס אל התהליך וגם עבור נשים המעוניינות להיות אם פונדקאית. נשים עד גיל 50 וגברים עד גיל 52, יהיו זכאים לבקש להשתתף בתהליך הפונדקאות בישראל. במידה ואחד מבני הזוג אינו עומד במגבלת הגיל הזו, לא יוכלו לפנות לוועדה מטעם משרד הבריאות לצורך קבלת אישור להיכנס לתהליך.

מהו תהליך הפונדקאות בישראל
עבור זוגות המבקשים להיכנס לתהליך הפונדקאות שאותו מאפשר חוק הפונדקאות בישראל, מדובר בסוג של אתגר, כיוון שהיצע האימהות הפונדקאיות הזמין לביצוע התהליך די מצומצם. מאגר האימהות הפונדקאיות בארץ קטן, בהשוואה למדינות אחרות שבהן נושא הפונדקאות מעוגן בחוק. המצב הסוציו-אקונומי בישראל נחשב ליחסית גבוה, מה שמשפיע על כמות הנשים שפונות לתחום הפונדקאות במטרה לשמש כאימהות פונדקאיות.

כתוצאה מכך, תהליך הפונדקאות בישראל נוטה להתמשך ולקחת זמן, בגלל ההמתנה הארוכה שנוצרת בגלל המחסור באימהות פונדקאיות. במידה וכבר התחלתם את השלב הראשוני של תהליך הפונדקאות ומסיבה כלשהי אתם צריכים להחליף את האם הפונדקאית, כאשר הכל עוד בשלב הראשוני וטרם התקבל אישור, צפו להתארכות משמעותית נוספת בתהליך.

מהן העלויות וההוצאות הכרוכות בתהליך הפונדקאות
כאשר מדברים על נושא העלות, נגלה שבישראל המחיר שאותו זוג יאלץ לשלם על מנת להפוך להורים באמצעות תהליך הפונדקאות יהיה יקר יותר בהשוואה למדינות אחרות שמתירות את התהליך. חוק הפונדקאות בישראל קובע שבני הזוג המשתתפים בתהליך יהיו מחויבים לשלם לאם הפונדקאית סכום של 165 אלף שקלים. לתשלום זה מתלוות הוצאות נוספות שעשויות להוביל לכך שהעלות המצטברת של התהליך תגיע לסכום של 250 אלף שקלים.

אף על פי כן, הפונדקאות בישראל מאפשרת ליהנות גם מיתרונות מסוימים, בהשוואה לפונדקאות במדינות אחרות. לאורך תהליך הפונדקאות כולו הזוג המיועד יוכל להיות בקשר רציף ולראות את האם הפונדקאית, החל משלב ההפריה ועד שמגיע יום הלידה. בנוסף, בני הזוג לא יאלצו לטוס לעיתים תכופות לחו"ל, על מנת למלא את שלבי תהליך הפונדקאות עם אם פונדקאית שאינה מישראל. כמו כן, את כל הבדיקות הרפואיות יעברו המשתתפים בתהליך במסגרת מערכת הבריאות הישראלית, שנחשבת לאיכותית יותר.
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
3 ערוצי שיווק באינטרנט שכדאי להכירמערכת שורשפרסום באינטרנט הוא מקצוע במצריך ידע והבנה. כמה טיפים בעניין...
מסלול לטיול בצפוןמערכת שורשהמלצות למסלולי טיול בגליל, עם ילדים או בלי
חופשה עם הילדים בלונדוןמערכת שורשלונדון היא יעד תיירות שמתאים גם לחורף וגם לטיולים עם ילדים
שם השולח
תוכן ההודעה