חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
בריאות

כל מה שרציתם לדעת על השתלות שיניים

מערכת שורש  ו כסליו, תשפ  04/12/2019

הפתרון הנפוץ ביותר בימינו לשיניים חסרות הוא השתלות שיניים. שתלים דנטליים הם הטכנולוגיה העדכנית עליה ימליץ בוודאי כל מומחה לשיקום הפה

תגיות:
למרות שנראה כי דור המילניום יהיה הדור הראשון שבו רוב האנשים יצליחו לשמור על שיניהם הטבעיות לאורך כל החיים, עדיין יש אנשים רבים שנאלצים להתמודד עם שיניים חסרות. בין אם השיניים אבדו בגלל פציעה ובין אם בגלל היגיינת פה לקויה שגרמה למחלת חניכיים, התוצאה היא זהה: פערים בין השיניים הגורמים לקשיים בדיבור ובאכילה. וזו רק ההתחלה. שיניים חסרות עלולות להוביל גם לבעיות בריאות משמעותיות יותר בהמשך החיים.

הפתרון הנפוץ ביותר בימינו לשיניים חסרות הוא השתלות שיניים. ואכן, שתלים דנטליים הם הטכנולוגיה העדכנית ביותר, עליה ימליץ בוודאי כל מומחה לשיקום הפה.

מהו שתל דנטלי?
שתל דנטלי הוא התקן רפואי המושתל בעצם הלסת, במקום שבו היה בעבר השורש של השן החסרה. השן הטבעית מורכבת משני חלקים עיקריים:
- הכתר – שהוא החלק הגלוי לעין.
- השורש – שהוא החלק שמתחת לחניכיים בתוך עצם הלסת.
כלומר, ניתן לראות בשתל הדנטלי מעין ׳שורש שן׳ מלאכותי.

שתלים דנטליים – איך זה עובד?
שתל דנטלי מורכב משלושה רכיבים – שתל, מבנה, כתר.
- השתל עשוי טיטניום וצורתו בורג בעל הברגה כפולה (צד אחד מעוגן לעצם הלסת, וצד שני מחובר למבנה שעליו יורכב הכתר).
- מבנה המחבר בין  השתל לכתר.
- כתר השן

הטיטניום הוא סוג של מתכת אצילה שלא יוצרת תגובה כימית עם הגוף, ולכן מבטיח את יעילותם של השתלים הדנטליים.
בנוסף, קיים תהליך של התאחות ואינטגרציה הנקרא: osseointegration – מילה ארוכה שמשמעותה היטמעות של הטיטניום בעצם הלסת, ליצירת קשר חזק, לפחות במידת החוזק המאפיינת את שורשי השן הטבעיים.

לאחר ההשתלה, השתל יכוסה בכיפת ריפוי, כדי להגן עליו עד להעמסת הכתר על השתל.

ואם כבר מדברים על כתר, מדובר בכתר חרסינה, בדרך כלל, המעוצב כך שישתלב בצורה מושלמת בין השיניים הטבעיות בפה.

מהם היתרונות של השתלים הדנטליים?
במצבים של אובדן שיניים, כאשר רופא השיניים בודק את הטיפולים הנדרשים לשיקום הפה, המלצה על השתלת שיניים תהיה אחת ההמלצות הפופולריות, מהסיבות הבאות:
- שיחזור הפונקציונליות – הליך פשוט זה מסייע לשחזר את הדיבור והאכילה הנורמליים.
- עמידות וחוזק – שתלים יכולים להחזיק מעמד לאורך שנים, ואפילו כול החיים, כי שורש הטיטניום מעוגן בבטחה בעצם הלסת.
- שמירה על בריאות השיניים – כל פער בין השיניים מקל על התמקמותם של חיידקים מזיקים. השיניים הנותרות מתחילות לזוז ממקומן, והעצם מתחילה להתדרדר.
- חיזוק הביטחון העצמי – הרצון להסתיר את החיוך בגלל חוסר שיניים, יכול להשפיע על הביטחון העצמי. לחיוך יש השפעה פסיכולוגית ופיזיולוגית, ולכן היכולת לחייך תמיד ללא חשש, היא חשובה.

בין אם מדובר בהשתלות מסורתיות (בהן צריך להמתין מספר שבועות עד שהשתל יתאחה עם העצם, לפני העמסת הכתר), ובין אם מדובר בהשתלות שיניים ביום אחד (בהן שתי הפעולות הללו מתבצעות בפגישה אחת, ובלבד שהמטופל הוא מועמד מתאים לכך) – התוצאות הסופיות זהות:
- השתלים הדנטליים נראים כלפי חוץ ומורגשים בפה, כמו שיניים טבעיות.
- השתלים חזקים ועמידים מאוד, כך שאין שום הגבלות על סוגי המזונות, גם אם אלה קשים לנגיסה וללעיסה.
- אין צורך בשינוי שגרת היגיינת השיניים הרגילה. צחצוח השיניים והשימוש בחוט דנטלי נעשים כאילו מדובר בשיניים הטבעיות.

האם אני מועמד מתאים להשתלה דנטלית?
באופן כללי, אם אתם בבריאות טובה מספיק כדי לקבל כל טיפול שיניים משמעותי אחר, כנראה שאתם מתאימים גם להשתלה דנטלית. השאלה החשובה היא: האם יש לכם מספיק עצם לסת כדי להחזיק את השתל הדנטלי במקומו?

אבל גם אם מסת העצם אינה מספקת עדיין לא כלו כל הקיצין. אפשר לעבור ניתוח להשתלת עצם, להמתין מספר שבועות עד שהעצם המושתלת תתאחה ותתייצב במקום החדש, ולגשת לניתוח השתל הדנטלי עצמו.

ישנם כמה מצבים רפואיים שעשויים להשפיע על הדרך בה רופאת השיניים תיגש לתהליך ההשתלה. כמו גם מספר נסיבות שיידרשו טיפול לפני שאפשר יהיה להתחיל בהשתלה הדנטלית. נסיבות אלה כוללות מצבים כרוניים כגון בעיות לב או סוכרת, כמו גם טיפולי קרינה באזור הראש או הצוואר.

לבסוף, עם אחוזי הצלחה גבוהים (92%), שמציעים שתלים דנטליים המשמשים כשורשי שיניים מלאכותיות ומספקים בסיס יציב מאוד להחלפת שן יחידה או מספר שיניים רב, ובהשוואה לתותבות הנשלפות ולגשרים המסורתיים, נראה כי השתלים הדנטליים הם הפתרון האולטימטיבי לטווח הארוך למטופלים הסובלים מאובדן שיניים.
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
מדיח לטובה - מדיחי סימנסמערכת שורשמדיח כלים הוא כבר לא מותרות... ולכן ניתן למצוא מגוון רחב במחירים נוחים.
כתר ביום אחד לא תאמינו כמה זה פשוטמערכת שורשיתכן שאתם מתלבטים בין שני סוגי הטיפולים: כתר באותו היום או כתר מסורתי. אבל אם רופא השיניים שלכם מציע לכם כתר ביום אחד, אתם נמצאים למעשה במרחק של יום אחד בלבד מהשלמת הטיפול
טיפים מקוריים שישדרגו לכם כל אירועמערכת שורשארגון אירוע אינו משימה פשוטה. בין אם מדובר בבחירת הזמנות לחתונה או בבחירת מזכרת לאירועים – ההתלבטויות בין האפשרויות השונות הן לא קלות ועלולות להיות, לא פעם, די מייגעות
שם השולח
תוכן ההודעה