חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
דת ויהדות

האם הווטס אפ מחליף את אתרי השו"ת

מערכת שורש  ח סיוון, תשפב  07/06/2022

טרנד חדש- פחות שאלות באתרי השו"ת ויותר שאלות דרך הווטס אפ

תגיות:
במשך תקופה די ארוכה, הפכו אתרי השו"ת באינטרנט ל"כיכר העיר" בכל מה שקשור לשאלות ותשובות מרבנים. האנונימיות של האינטרנט, היכולת לשאול גם שאלות מביכות, הנגישות של המדיה הזו והרבנים הרבים שענו על טעמו של כל אחד, הפכו את אתרי השו"ת למאוד מאוד מבוקשים. וכך הצטברו מיליונים רבים של שאלות ותשובות בכל רחבי הרשת. רבנים מסויימים, הרב יניב חניא שמשיב באתר שורש, הגיעו למיליונים רבים של תשובות בתשובות אותן פרסמו.

מטבע הדברים, חלק ניכר מהמשאלות והתשובות עוסקים בעניינים אינטימיים, שהאינטרנט מאפשר לגביהן אנונימיות מוחלטת. אולם לא רק... נושאים רבים עולים באתרי השו"ת- שאלות באמונה, שאלות בוערות בהלכה, בנושאי שבת, חגים, תיארוכים שונים.... ועוד ועוד.

אולם דווקא לאחרונה חל סוג של היפוך מגמה בכמות השאלות המגיעות לאתרים השונים. וזאת בגלל מהפכה נוספת שפקדה את דלתותינו- מהפכת הווטס אפ. הווטס אפ נמצא בהישג יד מיידי, קל מאוד להקליד בו (ככל הנראה- עם טעויות כתיב שהפכו להיות חלק מובנה מהשיח), והטלפון תמיד נמצא לידך... כך שחלק ניכר מהשאלות עברו לקבוצות ווטס אפ שונות או לשאלות ישירות בין הרב לשואל. רבים, כמו הרב יוני לביא, מעלים לאחר מכן את השאלות הללו לפורמט נוסף, כי הרי הווטס אפ הוא זמני בטבעו. ואפילו הוציאו ספרים עם שאלות שהגיעו במקור דרך הווטס אפ והטלפון. אולם ברוב המקרים השאלה נשארת מהירה, שאלתי, השבת ובזה זה נגמר.

הזמינות, הנוחות, וההרגל לווטס אפ, הפכו אותו למנצח הגדול בתחום השאלות לרבנים, למרות שמגבלות הברורות שלו- חוסר האנונימיות, והקושי להקליד שאלה עמוקה ומהותית בטלפון. שאלות מהסוג המהותי נשארו עדיין בתחום המרשתת.

במקרים אחדים הרב, או קבוצה של רבנים, מארגנים בעצמם קבוצה שכל מטרתה היא שאלות או העלאת נושאים אמוניים באופן עקבי. וישנן קבוצות רבות ש"סגורות" בגלל ריבוי משתמשים. לעיתים מדובר בקבוצות פתוחות (שבהם כולם יכולים לכתוב), לעיתים מדובר בקבוצות שבהן רק מנהל הקבוצה יכול לכתוב... אולם כמעט תמיד מדובר בקבוצות מאוד פעילות. שוב, למרות חוסר האנונימיות...

אז מה אתם מעדיפים, לשאול באתר שו"ת באינטרנט, תוך כדי הכנסת שם משתמש וסיסמא, ובמוגבלות יחסית למחשב או לגלישה, או שמא לשאול בגלוי דרך הווטס אפ שלכם? הרבנים, בכל מקרה, נמצאים בכל המפורמטים ומשיבים...
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
7 דברים שכדאי לדעת על אייפון 13מערכת שורששלל פרמטרים הופכים את האייפון 13 למכשיר שיקרוץ לרבים...
מדריך קידום אתרים אורגני בגוגל לעורכי דין: תוכנית אופטימיזציה אולטימטיביתמערכת שורשאיך חשוב לקדם אתרים של עורכי דין כך שיתאימו למנועי חיפוש?
כל מה שצריך לדעת על הלבנת שינייםמערכת שורשבניגוד להליכים ביתיים, הדרך הבטוחה והיעילה ביותר להלבין שיניים הינה הלבנת שיניים מקצועית
שם השולח
תוכן ההודעה