חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
בריאות

האם לניתוחים פלסטיים יש השפעה על בריאות הנפש

מערכת שורש  ד טבת, תשפ  01/01/2020

טיפולים קוסמטיים נמצאים במגמת עלייה. יותר ויותר אנשים מדווחים שהם לא מרוצים מהמראה שלהם ובמקביל, מספר הולך וגדל של גברים ונשים נוהגים לבצע טיפולים קוסמטיים

תגיות:
כמה אמתות על טיפולים קוסמטיים
- טיפולים נרחבים יותר, למשל ניתוח אף או הגדלת חזה, דורשים התאמה פסיכולוגית רבה יותר של המטופל, מאשר נהלים שהם בגדר טיפולים משקמים, כמו מתיחת פנים.
- מטופלים שיש להם ציפיות לא מציאותיות לגבי תוצאת הניתוח הפלסטי, נוטים להיות פחות מרוצים מההליכים הקוסמטיים שעברו.
- יש אנשים שאף פעם לא מרוצים מההתערבויות הקוסמטיות, למרות שהתוצאות הן טובות. לחלקם יש הפרעה פסיכיאטרית הנקראת דיסמורפייה של הגוף (dysmorphic body).
- בימינו, גברים ונשים כאחד הופכים למודאגים יותר ויותר מהמראה הגופני שלהם והם מחפשים שיפורים קוסמטיים.

שיפור ההערכה העצמית
מכיוון שאנשים מחפשים בדרך כלל טיפולים פלסטיים כדי להרגיש טוב יותר עם עצמם, ניתן לצפות שהליכים מוצלחים מבחינה קוסמטית, יביאו לשיפור ההערכה העצמית, מצב הרוח והביטחון החברתי שלהם.
מחקרים שנערכו בעשורים האחרונים דיווחו כי מרבית האנשים שעברו ניתוחים פלסטיים, מרוצים מהתוצאה.
אולם, מה שפחות נחקר אלה התוצאות במונחים פסיכו-חברתיים. החוקרים ניסו להעריך לאורך השנים, האם ניתן לאמת באופן אובייקטיבי, את שיפור הרווחה הפסיכו-חברתיות בעקבות השיפור הקוסמטי, אבל מעט מאוד מחקרים מתודולוגיים עסקו בנושא זה.

השפעות חיוביות
בסך הכול, מחקרים מראים שרוב המטופלים היו מרוצים מתוצאותיהם של ניתוחים פלסטיים שעברו, והרגישו טוב יותר עם עצמם. זה נכון במיוחד עבור נשים שעברו טיפולי ׳מאמי מייקאובר׳ (Mommy Makeover), ובעיקר ניתוח מתיחת בטן.
טיפולים אלה, מיועדים במיוחד לנשים שסיימו את תקופת ההיריון, ורוצות להחזיר לעצמן את הגוף שהיה מנת חלקן לפני ההריונות והלידות. תוצאות המחקרים שעסקו במקרים אלה מראות שיפור כללי של הנשים מבחינת:
- ההערכה העצמית
- המצוקה והביישנות
- איכות החיים

יחד עם זאת, חשוב לקחת בחשבון שמחקרים אלה התבססו על תשובות המרואיינות, וניתן לטעון שהמטופלות, שהסכימו להשתתף במחקר שכזה, הן קבוצת נשים מוטה מראש, ולא ברור עד כמה ניתן להכליל את תוצאות המחקר לגבי סוגים אחרים של התערבות קוסמטית.

השפעות פסיכו-חברתיות שליליות
גורמים המזוהים עם תוצאות לא מספקות של הליכים קוסמטיים, כללו גברים, צעירים, אנשים שסבלו מדיכאון או מחרדה, מבעיות ומהפרעת אישיות.

מידת השינוי הכירורגי משפיעה אף היא על רמת שביעות הרצון. נהלים נרחבים יותר, כמו ניתוח אף או הגדלת חזה, נוטים יותר לגרום להפרעה חמורה בדימוי הגוף מאשר הליכים משקמים כמו מתיחת פנים או שימוש בבוטוקוס.
מידת שינויי התחושה שחלו בעקבות ההליך (למשל תחושה של הידוק העור לאחר הרמת פנים, או אבדן של תחושת הפטמה לאחר הגדלת חזה) – עשויים להשפיע גם על התוצאה הפסיכולוגית, כאשר רמות גבוהות יותר של הפרעה חושית, מקשות על ההסתגלות לתהליך הקוסמטי.

נראה שיש חשיבות רבה לציפייה של המטופל מתוצאות הטיפול. חוקרים מציעים להבחין בין:
- ציפיות לגבי העצמי – למשל, שיפור דימוי הגוף.
- לציפיות הנוגעות לגורמים חיצוניים – למשל, שיפור הרשת החברתית, ביסוס מערכת יחסים וקבלה לעבודה.

יש הוכחות מסוימות במחקרים, המצביעות על כך שהציפיות המופנות כלפי הגורמים החיצוניים מעוררות דאגה רבה יותר – אם האדם רואה את התהליך הקוסמטי כתרופת פלא לבעיות חייו, התוצאה צפויה להיות גרועה יותר.

הגישה למטופלים המחפשים ניתוחים פלסטיים
כיצד אמור המנתח הפלסטי לברר למי מהמטופלים יזיק הניתוח הפלסטי מבחינה פסיכו-חברתית, למרות שההליך יהיה מוצלח באופן אובייקטיבי?
- ראשית, יש להעריך את יחסו של המטופל לבעיה הקוסמטית, למצוקות ולמגבלות הנלוות אליה.
- שנית, על המנתח לקבוע האם החולה סובל מהפרעה הקשורה למראה שלו.

ניתן לעשות זאת על ידי הערכה כגון:
- האם הפגם הנתפס אינו קיים או שהוא קל מאוד?
- מהי כמות הזמן שהמטופל משקיע בכול יום בדאגה לפגם זה?
- עד כמה גורמת החשיבה על הפגם למצוקה ניכרת או לליקוי בתפקוד?

אם המנתח הפלסטי תופס את הבעיה הקוסמטית של המטופל כטריוויאלית בהרבה מהערכה של המטופל עמו, זה אמור לעורר חשד. זה גם אמור להוביל להערכת ציפיות המטופל מהתוצאות הממוצעות של ההליך – הן מבחינה קוסמטית והן מבחינה פסיכו-חברתית.

המנתח צריך ליידע את המטופל לגבי התוצאה הקוסמטית המצופה, ולהודיע לו באופן מלא מה עלולות להיות תופעות הלוואי והסיבוכים הפוטנציאליים של הליך קוסמטי זה.

במקביל, כדאי שהמנתח יבדוק גם התערבויות קוסמטיות שהמטופל חווה בעבר, כולל מספר ההליכים הקודמים והתוצאות הקוסמטיות והפסיכו-סוציאליות של אותם הליכים, כפי שהם נתפשו על ידי המטופל ועל ידי משפחתו וחבריו.
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
למה מופיעים ורידים ברגליים וכיצד ניתן לטפל בבעיה?מערכת שורשורידי עכביש הם הסוג הנפוץ ביותר של ורידים גלויים. מדובר בוורידים שטחיים וקטנים הנמצאים בשכבת העור החיצונית בין הדרמיס לאפידרמיס, כך שניתן לראות אותם
כל מה שרציתם לדעת על השתלות שינייםמערכת שורשהפתרון הנפוץ ביותר בימינו לשיניים חסרות הוא השתלות שיניים. שתלים דנטליים הם הטכנולוגיה העדכנית עליה ימליץ בוודאי כל מומחה לשיקום הפה
כתר ביום אחד לא תאמינו כמה זה פשוטמערכת שורשיתכן שאתם מתלבטים בין שני סוגי הטיפולים: כתר באותו היום או כתר מסורתי. אבל אם רופא השיניים שלכם מציע לכם כתר ביום אחד, אתם נמצאים למעשה במרחק של יום אחד בלבד מהשלמת הטיפול
שם השולח
תוכן ההודעה