חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
דירה נאה ונדל"ן

עובש בקירות הבית - האם זה באמת מסוכן לבריאות?

מערכת שורש  יג תמוז, תשפא  23/06/2021

עובש הוא שם כללי לפטריות המכסות משטחים לחים, הוא יכול להופיע גם על מזון...

תגיות:
עובש מופיע באזורים שונים בבית שבהם יש לחות גבוהה, העובש נוטה להופיע גם בגלל בעיות רטיבות, נזילות והצפות בבית או בדירה. העובש מהווה מפגע אסתטי, הוא מתפתח במהירות, גורם לריח בלתי נסבל, ויש זנים מסוימים העלולים לסכן את האדם וחיות הבית.

עובש הוא שם כללי לפטריות המכסות משטחים לחים, הוא יכול להופיע גם על מזון. העובש מורכב מרשת של קורים בגוון לבן-אפור, הרשת נקראת תפטיר, ומעל התפטיר צומחים גבעולים קטנים ובראשם התעבויות הנעשות שחורות, אלו גופי הרבייה המכונים מנבגים. בתוך המנבג מתפתחים הנבגים בעזרתם העובש מתרבה, הנבגים עלולים להיות מסוכנים לבני אדם, הם גורמים לאלרגיות, לבעיות במערכת הנשימה ויש זנים מסוימים של עובש המייצרים רעלנים העלולים לסכן את בריאות האדם וחיות הבית.

למה נוצר עובש בקירות ותקרת הבית?
בבתים רבים בישראל ניתן למצוא כתמי עובש על הקירות והתקרה, בעיקר בחללים הלחים כמו אמבטיה, שירותים ומטבח. העובש יכול להופיע גם מאחורי ארונות קיר לכן לפעמים קשה לגלות את הבעיה. העובש מתפתח על קירות ותקרת הבית כאשר קיימים תנאים של לחות וחום, העובש מתפתח מסיבות כגון: רטיבות, נזילות, בידוד טרמי לקוי, חומרי חיפוי לא איכותיים, לחות גבוהה בחלל החדר וחוסר אוורור.

אם לא מטפלים בעובש בזמן ובמקצועיות, העובש מתפתח מהר והנבגים נפוצים לכל עבר בחלל הבית וקשה להיפטר ממנו. הנבגים הזעירים אחראים על הפצת העובש בחללי הבית, לכן חשוב לטפל בתופעה במהירות ובשיטות יעילות ואפקטיביות.

איך מבחינים עובש?
כאמור, עובש הוא סוג של פטריה המתפשטת באמצעות נבגים, הוא מורכב מרשת קורים המכונה תפטיר, וגופי הרבייה מעל התפטיר מתפתחים במהירות וצבעם משתנה לשחור, וכך למעשה ניתן לאבחן את התופעה. בנוסף, העובש גורם לריח רע כתוצאה מריקבון ותהליכי קורוזיה עקב הלחות הגבוהה או בעיית הרטיבות, לכן אם מריחים ריח טחב בבית כדאי לבדוק את הקיר מאחורי הארונות ולבדוק היטב את הקירות והתקרה בחללים הרטובים בנכס, במקרים מסוימים יש לאבחן את הנזילה או בעיית האיטום בעזרת מצלמה טרמית.

אם סובלים מסימפטומים של אלרגיה כמו שיעול, כאבי ראש, מיגרנות, עיניים לחות, עייפות, גודש באף, התעטשויות רבות ובעיות נשימה – כדאי לבדוק את קירות הבית מאחר וסיכוי סביר שיש כתמי עובש הגורמים לאלרגיות ובעיות נשימה.

האם עובש מסוכן לבריאות האדם?
יש אלפי זנים מוכרים של עובש, הם נבדלים זה מזה במאפיינים שלהם ורק חלקם פתגוניים לבני אדם. העובש מסוכן בעיקר לאנשים בעלי מערכת חיסון חלשה ולאנשים הסובלים מבעיות במערכת הנשימה. יחד עם זאת, העובש עלול לסכן גם את בריאותם של אנשים בריאים, לכן חשוב להקפיד על אוורור הבית, ובמיוחד אוורור של חללים רטובים, ויש לטפל בתופעה מיד לאחר גילוי כתמי עובש בקירות.

לא מעט אנשים רגישים לעובש, חשיפה מושכת לעובש עלולה לגרום לתסמינים ולבעיות כמו גודש באף ובחזה, שיעול, התעטשויות, עיניים דומעות, כאבי ראש ומיגרנות, אלרגיות קשות, עייפות מוגברת, גירויים בעור, קשיי נשימה ועוד.

טיפול בעובש
חשוב לבצע טיפול בעובש מיד לאחר גילויו, עדיף בעזרת אנשי מקצוע מנוסים. יש לטפל במקור הבעיה כמו טיפול יסודי ברטיבות, תיקון נזילות וכשלי איטום וכדומה. לאחר תיקון מקור הבעיה להיווצרות העובש בקירות יש להשמיד את העובש בכל הבית, ניתן להשתמש באקונומיקה או בתכשיר ייעודי. יש לרסס חומר להשמדת עובש ולהמתין לייבוש, חשוב לנגב את כתמי העובש בעזרת מטלית לחה, וביום למחרת יש למרוח חומר מקשר ולצבוע את הקיר עם צבע נגד עובש.

כמו כן, חשוב למנוע היווצרות עובש מחדש בקירות באמצעות אוורור יעיל של החללים הלחים, תיקון בעיות איטום ונזילות באופן שוטף, טיפול מניעתי תקופתי וכדאי לצבוע את הקירות בחללים בהם העובש נוטה להתפתח באמצעות צבעים עמידים בפני עובש.
shutterstock
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
תכנון מכני – תמיכה בפיתוח מוצרמערכת שורשעבודתו של מתכנן מכאני יכולה להיות רב גונית שכן הוא יכול עזור בהפקת מוצר חדש לחלוטין, כמו גם בתמיכה ושיפור מוצר קיים בשוק
איך מתבצעת התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף?מערכת שורשעם שקע ייעודי להטענת כלי רכב חשמליים ניתן לבצע את הפעולה גם בבניינים משותפים, ללא כל חשש
וילונות לבית המגורים החדש – יוצרים את המעטפת הסופית לבית מושלםמערכת שורשעכשיו הגיע הרגע שבו אתם צריכים להשלים את הפרטים הקטנים בעיצוב הפנים ולהבטיח שיהיה לכם הרבה יותר קל ונוח להיכנס לנכס החדש ולהפוך אותו לבית
שם השולח
תוכן ההודעה