חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
בריאות

מחשבון חופשת לידה שיעזור לך לעשות סדר

מערכת שורש  טז אלול, תשפא  24/08/2021

באופן טבעי, לידה מעוררת שאלות- ביניהן שאלות לגבי חופשת הלידה, למשל מתי אפשר לצאת לחופשת לידה, כמה כסף תקבלי ועוד

תגיות:

לצד השמחה וההתרגשות לקראת בואו של תינוק חדש, הלידה מעוררת הרבה שאלות – כולל לגבי חופשת הלידה, למשל מתי אפשר לצאת לחופשת לידה, כמה כסף תקבלי ועוד. אז כדי להפוך את התשובות ליותר נגישות וברורות קיים מחשבון חופשת לידה.

למעשה, עם מחשבון חופשת לידה כל שעלייך לעשות הוא להכניס פרטים רלוונטיים, הכוללים את מועד תחילת העבודה, תאריך לידה משוער, סיום חופשת הלידה וכדומה, ומייד לקבל את המידע המבוקש אודות חופשת הלידה שלך.

מהי חופשת לידה?
חופשת לידה המכונה בקיצור חל"ד הינה חופשה בתשלום ייעודית לנשים יולדות, המיועדת לאפשר לעובדת זמן נדרש למנוחה לפניה לידה והתאוששות אחריה, ובכך לטפל ברך הנולד. מדובר בחופשה לה זכאיות יולדות בהתאם לחוק עבודת נשים סעיף שש, סעיף המחייב מעסיקים לאפשר ליולדות לצאת לחופשה ומבטיח קבלת תשלומים בתקופה זו מביטוח לאומי כדמי לידה. החוק גם אוסר על פיטורי האישה בתקופה זו.

מה מגיע לך בחופשת הלידה?
את חופשת הלידה ניתן להתחיל כשישה שבועות בטרם המועד המשוער שלה, עם אפשרות להשלים את שאר ימי החופשה לאחר הלידה עד לארבע עשרה שבועות חופשה. לארבעה עשר שבועות חופשה זכאית גם מי שאימצה ילד שגילו לא עולה על עשר שנים. בנוסף לכך, במידה ומדובר בלידה של תאומים ויותר, העובדת זכאית לתוספת של עוד שבועיים חופשה. יש לציין כי נשים שעובדות במקום תעסוקה מסוים למעלה משנה זכאיות להאריך את חופשת הלידה שלהן לעשרים ושישה שבועות, כאשר מעבר לשבוע הארבעה עשר החופשה תהיה ללא תשלום.

במהלך חופשת הלידה המעסיק של היולדת אינו יכול להעסיקה, והוא אינו נדרש לשלם לה משכורות, כאשר השכר של העובדת ישולם על ידי ביטוח לאומי. מאידך, בתקופת החל"ד ניתן לצבור זכויות סוציאליות שונות כמו וותק, ימי הבראה, ימי מחלה ופיצויים. אם מדובר בעובדת המועסקת מעל חצי שנה בטרם תחילת ההיריון, המעסיק מחויב לשלם עבורה קרנות השתלמות וביטוחים פנסיונים, ואילו העובדת נדרשת להפריש בתקופה זו את חלקה בתשלומים.

חישוב דמי לידה
חישוב חופשת לידה, המכונה דמי לידה שמקבלים מביטוח לאומי, משתנה בין אישה שכירה לעצמאית, כאשר דמי הלידה לא יעלו בכל מקרה על הסכום המקסימלי שנקבע בחוק עבור שכר יומי. עבור עבודת שכירה, החישוב של דמי לידה הינו שכר של שלושה חודשים קודמים המחולק בתשעים, או חישוב של שכר בחצי השנה האחרונה המחולק למאה שמונים. מבין השניים בוחרים בסכום היותר גבוה. לאישה עצמאית מחשבים את דמי הלידה לפי שלושה חודשים אחרונים בטרם החופשה או שלושה חודשים מקבילים בשנה שעברה, ובוחרים בסכום הגבוה מבין שניהם.

freepik
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
הפלה טבעית: סיבות, תסמינים ודרכי התמודדותמערכת שורשנושא ההפלות הינו רגיש במיוחד, ויוצר תסכול רב בקרב נשים שכה מצפות לתינוק משלהן
מהו ייעוץ משפחתי ומתי צריך אחד כזה?מערכת שורשחשוב לזכור שבכל בעיה, גם זו הקטנה ביותר, נכון לטפל כמה שיותר מהר...
שיטות לעיצוב הגבות המושלמותמערכת שורשהגבות נמצאות במרכז הפנים שלנו והן חלק אינטגרלי וחשוב מהם. הן נותנות לנו מסגרת לפנים וכשמביטים למישהו בעיניים, מיד רואים גם את הגבות שלו, שבולטות ומהוות חלק מהבעות הפנים
שם השולח
תוכן ההודעה