חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
תרבות ופנאי

סיכום שנת תשעח בעולם התורה

הרב יניב חניא  כז אלול, תשעז  18/09/2017

הרב יניב חניא מסכם עבור "דברים שצריך לדעת" את שנת תשע"ח ממבט תורני

תגיות:
נדמה שהמילים הנכונות ביותר לתיאור עולם התורה בשנה האחרונה, כהמשך לשנים האחרונות בכלל היא התרחבות. בראש ובראשונה התרחבות כמותית- ישנן יותר ויותר ישיבות, ביותר מקומות ובמגוון עצום ורחב של שיטות, דרכים ואמונות. נדמה שגם הציבור המגיע לישיבות מתרחב מאוד, לא עוד רק מגוון אוכלוסיה אחד, אלא מנעד רחב מאוד של אנשים, טיפוסים וצרכים. אמנם ישיבות למוסיקאים הן כבר ממש חלק מהחיים, אבל ישנן גם ישיבות לחקלאים, לשומרים, לאמנים, לבוגרי תיכונים, לכאלה שמעדיפים גישה חסידית, חצי חסידית, לגמרי למדנית או עם גוון של שירה. וזו רק ההתחלה. עולם התורה מתרחב ומתגדל ולפעמים גם מתאים את עצמו לשינויים וזה עתיד להיות הנושא המדובר של העידן התורני הבא- מי יכיל את מי, כמה ואיך.
בתוך ההתרחבות ניתן לציין מספר מגמות- המשך המגמה החסידית שמסרבת להיעלם, יותר ויותר דת"ל שנכנסים לעולם התורה ב"רצינות" לתקופות ארוכות (דיינות, פסיקה וכדומה...) ו"בצד השני" ישיבות רבות ומכינות שיותר מתמקדות בהכנת הלומד לחיים מאשר בלימוד תורה קלאסי. גם הירושלמי, כך נדמה, מתחיל לזכות לעדנה מסויימת. סוף סוף. הדיון של לימוד תורה לנשים התחיל כבר לפני כמה שנים ונדמה שבתחום הזה צפויים אתגרי הבירורים החמים ביותר לשנים הקרובות.

עולם התורה גם עוסק, כנראה בעל כורחו, בסוגיות המוכתבות מהציבור- מעמד המשפחה בעם ישראל, גבולות ההלכה לעומת המתירנות המודרנית, היחס ל"צבא", שיש לו את הבחירות שלו והתעסקות בלתי פוסקת במדיה, אינטרנט, ומותר ואסור ומקובל בתחום הזה. לטעמי, עדיין במצב של התגוננות מוחלטת וללא גישה יוזמת מספיק. בוודאי לאור ההחרפות של המתקפות על עולם התורה, שנובעות מהתחדדות המאבקים והדיונים.

גם שאלת היחס ל"גדולי תורה" הועצמה בשנה זו, ככל הנראה בגלל מקומה של המדיה שמשנה חוקים בהקשר של "מיהו רב", מי קובע דרך ולמי מותר לפסוק הלכה... במובן הרחב.

ישנן גם תחומים שבהם נדמה שנחצה קו או נשבר קיר של זכוכית- סוגיית העליה להר הבית (שיאים מדהימים של עולים בשנה זו), סוגיית היחס ללימוד פנימיות, נושאים כמו היחס לאומנות ונושא שהפך לכוכב בפני עצמו- זוגיות, אישות ומשפחה בראי היהדות וההלכה. גם לימוד התורה להמון הוא כבר לא "דיון" אלא עובדה- בגיבוש של עשרות תוכניות ללימוד לציבור הרחב, החל מהאינטרנט עבור דרך מאות שיטות ללימוד בבית (מרבנות ועד שיעורי הלכה "פשוטים") וכלה ב"כנסים" הענקיים שהפכו להיות חלק מהעולם שלנו. אלפי משתתפים שבאים לשמוע שיחות והרצאות תורניות.

נדמה שאם צריך לסכם את אתגרי השנה החולפת העולם התורה הן נובעים בעיקר מהתחום החיובי- בגלל הגדילה הבלתי פוסקת של עולם התורה והתרחבותו לתחומים אין סופיים יש צורך לתת את הדעת ולפתור סוגיות שבעבר ניתן היה להזניח או ל"השאיר למשיח". התורה חייבת לתת את דעתה לכל.
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
הבקשה של אריאל זילבר: "רפאנו השם"מערכת שורששיר בקשה חדש לאריאל זילבר- רפאנו השם... בבקשה
יתרונות וטיפים בסירי אינדוקציהמערכת שורשאודות בישול באינדוקציה, שיטת החימום וסירים שמתאימים
הצלמת עדי זולדן מצטרפת לשורש אימגסמערכת שורשעדי זולדן מצטרפת למאגר התמונות היהודי של שורש...
שם השולח
תוכן ההודעה