חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
תרבות ופנאי

תוצרת ישראלית במושב לכיש

מערכת שורש  כ תשרי, תשפב  26/09/2021

עבודת אדמה ישראלית כבר כמעט ונחשבת כנחלת העבר, אך מושב לכיש בולט וגאה בתוצרת החקלאית המבוססת על מעל לשישים משקים חקלאיים

תגיות:
עבודת אדמה ישראלית כבר כמעט ונחשבת כנחלת העבר, אך מושב לכיש בולט וגאה בתוצרת החקלאית המבוססת על מעל לשישים משקים חקלאיים פעילים שלרובם יש בנים ממשיכים ויותר ממאה משפחות המתפרנסות מחקלאות. זאת כמובן לצד ענף הענבים המצליח שמחזיק את המותג הנודע ענבי טל.

סיפורו של המושב בקצרה
מושב לכיש שבחבל לכיש, הקרוב לקרית גת, הוקם בשנת 1955 על ידי היאחזות נח"ל כחלק מתוכנית ליצירת רצף של התיישבות יהודית באזור. בתחילת דרכו המקום התנהל כשילוב בין קיבוץ למושב וחמש שנים מאוחר יותר עם המעבר לבתי קבע נחתם מעמדו כמושב עובדים עם אגודה חקלאית משותפת.

עקב אופי האזור, בתחילת דרכו המושב יועד לגידולי פלחה ומרעה ובשנים הראשונות האנשים עסקו בסיקול אבנים מהשדות ובעבודות דחק של נטיעת חורשות. רק בהמשך אושר למושב להתחבר לרשת המים הארצית והוא שינה את ייעודו לגידולי ירקות, ובהמשך לגידולי כרמים.

בישוב יש כיום שישים ושישה משקים חקלאיים פעילים לצד תוספת של מאה שישים משפחות הגרות בשתי הרחבות. כמו כן ביישוב פועלות אגודה קהילתית הדואגת לכל הקשור בפיתוח, תשתיות, רווחה, תרבות, חינוך וכדומה.

מתמחים בגידולי ענבים
מושב לכיש ידוע בכרמים ובגידולי ענבים המיוצגים על ידי המותג ענבי טל, עם חמשת אלפים דונם של כרמים מעובדים, לעיתים על ידי דור שלישי של כורמים. המושב הפועל כאגודה חקלאית שיתופית מגדל בכרמים אלו מגוון רחב של זני ענבים ירוקים, שחורים ואדומים, לרבות זנים ייחודיים הגדלים על בסיס טכנולוגיות חדישות עם כיסוי מוקדם ומאוחר. כמו כן, בשיתוף פעולה עם גורמים מחו"ל מפתחים בכפר זנים חדשים של ענבים ושואפים כל הזמן לשיפור איכותם וטעמם. כל זאת עם מערך שיווק מתקדם המאמין בעזרה הדדית ובעבודה משותפת, לצד הקפדה על תקני הדברה ואיכות הסביבה.

הגידולים החקלאיים של מושב לכיש
לצד חמשת אלפים דונם של כרמים, במושב מקיימים עוד ענפי חקלאות מצליחים. למשל, המותג ענבי טל משווק מידי שנה כארבעת אלפים טון ירקות וכאלף טון פירות. כמו כן, תחת המותג קבוצת טל מגדלים שש מאות דונם של גידולי פרחים, רובם של פרחי שעווה המיוצאים להולנד לבורסת הפרחים. זאת לצד מטעי רימונים, גידולי ירק בחממות, גידולי ורדים להפקת מי ורדים, וגידול אספרגוס לזרעים. כמו כן יש במושב רפתות, כוורות ועדר בקר, ואחד עשר אלף דונם של שטחי פלחה משותפים לגידולי שעורה, חיטה, אבטיח ועוד.
freepik
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
אולם חתונות - פרמטרים שחשוב שתבדקומערכת שורשבחתונה- בראש הרשימה של המטלות העומדות על הפרק, עומדת מטלת בחירת המקום שבו תתחתנו
טיפים לגידול ענף של גפןמערכת שורשאיך ניתן לגדל גפן בגינה מייחור?
ציוד חובה לכיתהמערכת שורשהכיתות צריכות להיות מאובזרות בצורה נאותה, כך שהתלמידים יוכלו לשבת וללמוד בכיף במהלך כל שנת הלימודים
שם השולח
תוכן ההודעה