חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
בריאות

למה מופיעים ורידים ברגליים וכיצד ניתן לטפל בבעיה?

מערכת שורש  ג טבת, תשפ  31/12/2019

ורידי עכביש הם הסוג הנפוץ ביותר של ורידים גלויים. מדובר בוורידים שטחיים וקטנים הנמצאים בשכבת העור החיצונית בין הדרמיס לאפידרמיס, כך שניתן לראות אותם

תגיות:
ורידי עכביש הם הסוג הנפוץ ביותר של ורידים גלויים. מדובר בוורידים שטחיים וקטנים הנמצאים בשכבת העור החיצונית בין הדרמיס לאפידרמיס, כך שניתן לראות אותם. וורידים אלה קיבלו את שמם כיוון שהם נראים כמו מטווה של קורי עכביש בגוונים של כחול וסגול, היוצר רשת צבעונית על פני עור הרגליים.

דליות ברגליים, לעומת ורידי העכביש, הן מצב של ורידים גדולים ועמוקים יותר בגוף. הן נראות כאילו היו קנוקנות הנמתחות ותופחות מתחת לעור. דליות וורידי עכביש קשורים אלה לאלה:
- לאנשים הסובלים מדליות, כמעט תמיד יהיו ברגליים גם ורידי עכביש.
- יש אנשים עם ורידי עכביש שלעולם לא ייאלצו להתמודד עם בעיה של ורידים בולטים המאפיינת את הדליות.
למה נוצרים ורידים ברגליים?
מגוון של סיבות גורם להיווצרות מחלות כלי הדם, שיכולות להתבטא גם בוורידים ברגליים. כדי להבין למה הוורידים מתחילים לבלוט ברגליים, יש להבין כיצד זורם הדם בגוף. אז הנה שיעור מזורז באנטומיה:
הלב שואב דם מכול הגוף דרך כלי הדם:
- הדם זורם מהלב (לכיוון הרגליים, הזרועות והראש), דרך העורקים.
- הדם חוזר אל הלב דרך הוורידים.
הוורידים הם כלי הדם שמזרימים את הדם מלמטה למעלה, אל הלב. בתוך כל וריד יש שסתום קטן:
- כאשר השסתום בווריד פועל היטב, הדם מוקפץ למעלה והשסתום נסגר ומונע זרימה בכיוון ההפוך, למטה.
- כאשר השסתום בווריד פגוע, הדם מתחיל לנוע למטה, במקום למעלה, תוך שהוא נכנע לכוח המשיכה של כדור הארץ.
כאשר הדם מתחיל לזרום בכיוון ההפוך, בגלל חוסר היכולת של השסתום לשלוט בזרימת דם תקינה, נוזלי הדם עלולים להתחיל להצטבר בעורק, לגרום לבצקות ברגליים, לוורידי עכביש ולדליות.

אגב, מצב אחר שקשור להצטברות של נוזלים עודפים, הגורם לנפיחויות בגוף הוא: בצקת לימפטית. מחלה זו נוצרת בעקבות חסימה במערכת הלימפה (אשר מעבירה נוזלים מזינים לרקמות הגוף, ומסלקת מהן פסולת ותאים מתים).
לפי המחקר:
- כ-60% מהאנשים עם ורידי עכביש סובלים מבעיה זו בגלל אי ספיקה ורידית – מצב הנוצר בעקבות פגיעה בשסתום הווריד.
- לגבי 40 האחוזים הנותרים הסובלים מוורידי עכביש ולא בגלל אי ספיקה, נראה שמצבם קשור לקשר תורשתי.
מהם הגורמים הבסיסיים לבעיות הוורידים השונות – והאם ניתן למנוע אותן?
אי ספיקה ורידית כרונית יכולה להיות תורשתית, ולחולה אין שליטה עליה. מצב זה עלול להיגרם גם בגלל הפעלת לחץ על הוורידים כמו עמידה ממושכת על הרגליים, השמנה או הריון.
- אם העבודה שלכם כרוכה בעמידה במקום לפרקי זמן ארוכים – כוח המשיכה עושה את שלו, ומושך את הדם לכיוון הרגליים, במקום להעלות אותו למעלה אל הלב. עם הזמן, הוורידים יחלו להימתח והשסתומים להיחלש.
- אם אתם מבלים את כל יום העבודה בישיבה, הגוף יתחיל לפתח ורידים גלויים ברגליים, בגלל חוסר תנועה של השרירים. חשוב להבין ששרירי הרגליים עוזרים לוורידים לדחוף את הדם בחזרה לכיוון הלב.
- משקל עודף עלול גם הוא להפעיל לחץ על הוורידים. הצטברות של שומן בחלל הבטן מגביר את הלחץ בבטן וכאשר הדם מנסה לחזור מהרגליים דרך הבטן אל הלב, הוא מגיע לחסימה שלא אמורה להיות שם. לחץ מוגבר זה מרחיב את הוורידים המשתרעים לאורך כל הדרך מעומק הרקמות ועד לשטח מתחת לפני העור.
- מצב דומה מתרחש במהלך ההיריון, כאשר הלחץ הנוסף בבטן פשוט סוחט את הוורידים. בהיריון, גם ההורמונים מצטרפים ל׳חגיגה׳. כשהאישה נחשפת לעודף אסטרוגן או פרוגסטרון, הרקמות הרכות הופכות לגמישות יותר. תהליך זה משפיע על הוורידים, גורם להם להתפשט ולהתמתח. לאחר ההיריון, הוורידים בדרך כלל נעלמים והעור חוזר לקדמותו.
היחלשות כזו של הוורידים עלולה להתרחש גם כאשר אישה נוטלת אמצעי מניעה הורמונליים.

טיפול בוורידים ברגליים
הדרך העיקרית בה ניתן לטפל בוורידי עכביש ובדליות היא על ידי אטימת הווריד הפגום כך שיתמוטט וייעלם. כעת, זרימת הדם תבחר לעצמה וריד אחר, בריא.

אל דאגה! כל אלה הם ורידים שטחיים, כך שהוורידים הבריאים פשוט ישתלטו על זרימת הדם, ויתפקדו במקום הנימים והוורידים שהועלמו.

העלמת נימים וורידים נעשית באמצעות הזרקת קצף, המגרה את דפנות כלי הדם, גורמת להיווצרות של רקמה צלקתית ומובילה לסגירת כלי הדם הפגוע ולהיעלמותו.
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
כל מה שרציתם לדעת על השתלות שינייםמערכת שורשהפתרון הנפוץ ביותר בימינו לשיניים חסרות הוא השתלות שיניים. שתלים דנטליים הם הטכנולוגיה העדכנית עליה ימליץ בוודאי כל מומחה לשיקום הפה
כתר ביום אחד לא תאמינו כמה זה פשוטמערכת שורשיתכן שאתם מתלבטים בין שני סוגי הטיפולים: כתר באותו היום או כתר מסורתי. אבל אם רופא השיניים שלכם מציע לכם כתר ביום אחד, אתם נמצאים למעשה במרחק של יום אחד בלבד מהשלמת הטיפול
מהי היסטרוסקופיה ניתוחית ומתי יש צורך לבצע אותהמערכת שורשהאם קיבלת הפניה מרופא הנשים שלך להיסטרוסקופיה וברצונך להבין מהי מטרת הבדיקה ומתי צריך לעבור אותה?
שם השולח
תוכן ההודעה