חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
בריאות

מהי היסטרוסקופיה ניתוחית ומתי יש צורך לבצע אותה

מערכת שורש  טו אלול, תשעט  15/09/2019

האם קיבלת הפניה מרופא הנשים שלך להיסטרוסקופיה וברצונך להבין מהי מטרת הבדיקה ומתי צריך לעבור אותה?

תגיות:
רוצה לדעת מהם ההבדלים בין היסטרוסקופיה אבחנתית לניתוחית והאם הבדיקה כרוכה בכאבים, הכנות מיוחדות וכדומה?

ובכן, היסטרוסקופיה היא בדיקה מתקדמת לצורך התבוננות בחלל הרחם. מקור הביטוי היסטרוסקופיה מצמד המילים: היסטרו – רחם, סקופיה – הסתכלות. כלומר, ההיסטרוסקופיה היא בדיקה של מבנה הרחם לצורך איתור בעיות הקיימות בו, ובהתאם לממצאי הבדיקה והאבחון הרופא יכול לבצע טיפול במקום, מיד לאחר הבדיקה, באמצעות ציוד מיוחד. במהלך הבדיקה הרופא מחדיר סיב אופטי דק דרך הנרתיק וצוואר הרחם, הסיב האופטי מוחדר לתוך חלל הרחם בזהירות, ובאמצעות הציוד המתקדם הרופא יכול לצפות היטב בחלל הרחם ולבצע פעולות שונות או ניתוח בהתאם לצורך.

מתי צריך לעבור היסטרוסקופיה אבחנתית או ניתוחית?
היסטרוסקופיה אבחנתית נחשבת להליך רפואי נפוץ יחסית, ברוב המקרים נשים יקבלו הפניה להיסטרוסקופיה כאשן הן נתקלות או סובלות מבעיות וממצבים כגון:
? חשד לממצא לא תקין ברירית הרחם, לדוגמה פוליפ.
? דימום רחמי שאינו סדיר, באמצעות הבדיקה ניתן לגלות מהי הסיבה לדימום ולאתר את הגורם לבעיה בחלל הרחם.
? חשד של הרופא להימצאות שאריות חומר הריוני או שאריות שליה בחלל הרחם לאחר לידה או הפלה.
? בירור הגורם להפלות חוזרות.
? חשד להימצאות שרירן בולט לתוך חלל הרחם, שרירן בולט עלול לגרום לדימום לא סדיר, לדימום מוגבר בזמן וסת, להפלות חוזרות ולבעיות נוספות.
? חשד להידבקות תוך רחמית.

כדאי לדעת כי נשים רבות עוברות היסטרוסקופיה אבחנתית כדי לשלול שינויים במבנה הפנימי של הרחם ועל מנת לשלול בעיות שונות ברירית הרחם. כיום, הבדיקה מומלצת גם לנשים המתכננות להתחיל טיפולי פוריות מתקדמים.

בנוסף, חשוב להבין כי היסטרוסקופיה אבחנתית לא נעשית כחלופה לצילום רחם, אלו שתי בדיקות המשלימות זו את זו, והרופא יקבע עבורכן מהי הבדיקה הנכונה והרצויה כדי לאתר בעיות, לשלול חשד לבעיות אחרות וכדומה. במקרים מסוימים הרופא ימליץ על היסטרוסקופיה אבחנתית כיוון שלאחר האבחון ניתן לבצע טיפול במקום, בהתאם לממצאים.

מהי היסטרוסקופיה ניתוחית?
מטרת ההיסטרוסקופיה האבחנתית היא להתבונן במבנה חלל הרחם ולאתר בעיות שונות, בעוד היסטרוסקופיה ניתוחית מאפשרת לרופא לבצע פעולות ניתוחיות כמו טיפול בשרירן בולט, כריתת פוליפ, הפרדת הידבקויות ועוד.

ההבדל בין היסטרוסקופיה אבחנתית לניתוחית הוא עובי המכשיר שמחדירים לצוואר הרחם. בהליך הניתוחי הרופא מחדיר סיב אופטי עבה יותר הכולל מכשור ייעודי לטיפול או לניתוח הנדרש, לכן יש להרחיב את צוואר הרחם והפעולה מחייבת הרדמה כללית.
בהיסטרוסקופיה אבחנתית מחדירים סיב אופטי דקיק, הפעולה אורכת דקות ספורות בלבד ואין צורך בהרדמה. בהיסטרוסקופיה ניתוחית הרופא מבצע את הטיפול בעודו מביט על התמונה המוצגת במסך לידו, הוא יכולת לכרות פוליפ, להפריד הידבקויות, לפתוח מחיצה תוך רחמית, להסיר שאריות שליה, לבצע אבלציה להקטנת דימום ועוד.

הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
3 פתרונות אבטחה לחברות המציעות אחסון תכולהמערכת שורשגם אם אתם בעלי חברת אחסון, או לחילופין מאחסנים תכולה בחברה שכזו, כדאי לכם להכיר מערכות אבטחה מתקדמות שיספקו לכם בטחון מלא לאחסן דברים חשובים
מבחני מחוננים: 4 טיפים להכנת ילדכםמערכת שורשרעיונות וטיפים להכנה של ילדכם למבחני מחוננים.
כמה עולה משאבת חום לבריכה?מערכת שורשמעוניינים לדעת מהם המחירים המומלצים למשאבות חום לחימום בריכות שחייה פרטיות וביתיות? הידעתם כי יש מגוון דגמים של משאבות חום לבריכות לכן כדאי לפנות לייעוץ מקצועי ולרכוש את המערכת רק מחברה אמינה ומובילה?
שם השולח
תוכן ההודעה