חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
טיולים ונופשים

ההיסטוריה של המזוודה המודרנית

מערכת שורש  ז סיוון, תשעט  10/06/2019

החל מהמאה ה-19 המזוודה המודרנית התחילה להימכר באופן מסחרי, וכמו כל מוצר אחר בשוק, עברה שינויים רבים עד למזוודות שאנו רואים בשנת 2019

תגיות:
המזוודה המשמשת כאמצעי אחסון אישי שאדם לוקח עימו לנסיעות קצרות וארוכות נמצאת בשימוש כבר מאות רבות של שנים, וכבר בסוף המאה ה-16 - "אוקספורד", המילון האנגלי המפורסם, הגה באופן רשמי את המילה המקבילה למילה העברית "כבודה". החל מהמאה ה-19 המזוודה המודרנית התחילה להימכר באופן מסחרי, וכמו כל מוצר אחר בשוק, עברה שינויים רבים עד למזוודות שאנו רואים בשנת 2019.

היסטוריה מוקדמת
ברמה הרעיונית, המזוודה נמצאת בשימוש זה או אחר, גם אם לא באופן מסחרי, כבר כ-1,000 שנים. אם נתקדם כמה מאות שנים בציר הזמן, נגלה שבמאה ה-17 והמאה ה-18 ניתן לראות ביצירות אמנות רבות דמויות שנוסעות עם מזוודות, לרוב לצורכי הגירה בתוך יבשת אירופה. המזוודות אז היו כבדות יותר ופחות נוחות לנשיאה, באופן הגיוני, אך ברמה הפרקטית השימוש שלהן היה די זהה להיום.

תיירות במאה ה-19
החל מסוף המאה ה-19, התיירות העולמית החלה לשגשג באופן שטרם נראה עד לאותה נקודה בזמן. לראשונה אנשים החלו לנסוע פשוט על מנת לטייל ולראות עולם, מה שכה טריוויאלי עבורנו כיום. יתרה מכך, גם הלא-עשירים החלו להיות מסוגלים לנסוע מבחינה כלכלית. אט-אט המזוודה הפכה לסמל לתיירות. המזוודות המודרניות המוקדמות גם היו כבדות וגדולות יותר מהממוצע כיום, אך פחות מקודמיהן בתפקיד, ולא יחלוף זמן רב עד שמזוודות קלות-משקל יחלו להיות משווקות באופן ספציפי לנשים.

מזוודות במאה ה-20
המזוודות החלו לקבל סימבוליות תרבותית של ממש. הן סימלו לא רק תיירות, אלא הופיעו בספרות ובקולנוע וסימלו ניידות ומסתורין. בנוסף לכך, במאה ה-20 המכונית הפרטית נכנסה לעבודה ומאוחר יותר אנשים החלו לטוס יותר ויותר. השימוש במזוודה החל לגדול והיא הפכה ליותר קלה ויותר זולה בשל כך שעשתה שימוש בחומרים מודרניים, כגון פלסטיק, וכך עוד ועוד אנשים יכלו להרשות לעצמם להשתמש בה.

מזוודה על גלגלים
מזוודות בעלות גלגלים הפכו לפופולאריות החל מתחילת שנות ה-70 של המאה ה-20. היו ניסיונות קודמים להכניס את הפטנט לשימוש, אך הניסיון לא צלח מבחינה מסחרית. גם בשנות ה-70 לקח למזוודה הזו זמן "לתפוס", וגברים רבים ראו מזוודות בעלות גלגלים כנשיות מדי עבורם, וכתוצאה מכך חנויות רבות מיעטו או סירבו להחזיק בהן. כמובן שעם הזמן הפרספקטיבה המיושנת הזאת נעלמה, וכיום כמעט ולא ניתן לחזות במזוודות ללא גלגלים. הדבר נתפס כמובן מאליו, והיכולת של המזוודה להתנייד באופן זה היא אחד מיתרונות המזוודה המודרנית.

מזוודה טכנולוגית
עם הזמן, גם המזוודה המודרנית קיבלה טוויסט בצורת טכנולוגיה חכמה שהחלה להיות מוטמעת בה, כמו היכולת לעקוב אחריה ממרחק. במוקדם או במאוחר אנו צפויים לראות מזוודות אוטונומיות שעוקבות אחרי בעליהן לכל מקום. כמות האנשים שטסה מסביב לעולם רק גדלה בכל שנה, וזאת ניתן לזקוף בין היתר למחירים הצונחים וחברות הלואו-קוסט, וניתן לצפות שהמזוודה תמשיך להתפתח ולהיות מעוצבת, אינטואיטיבית וקלה יותר לשימוש, בד בבד עם הפיכתה לרובוטית ואוטונומית.
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
למה חופשת צימרים בצפון תמיד נראית קצרה מדימערכת שורשהשנה החלטתם שאתם מזמינים חופשת צימרים בצפון עם כל המשפחה. אחרי בקתות בצפון במחירים אטרקטיביים, התארגנתם כל המשפחה, כולל ההורים, הדודים וכל הנכדים, שאין כמו חופשה בצפון, מיד אחרי חגי האביב ותחילת עונת הקיץ הרשמית
ימי כייף לעובדים- אירוע עובדים בבריכהמערכת שורשאין ספק כי אירוע עובדים בבריכה יסדר לכם את הפינה של יום הכיף השנתי למען העובדים שלכם ויעניק לכם יום חוויתי
שקט נפשי במחיר כמה שקלים ליום – ביטוח נסיעות לחו"למערכת שורשביטוח נסיעות טוב הוא מפתח לשקט נפשי וביטחון בחופשה שלכם...
שם השולח
תוכן ההודעה