חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
בריאות

איך עושים השתלות שיניים?

מערכת שורש  ד אדר, תשפ  29/02/2020

מהם שתלים דנטליים, מה התהליך של הרכבתם ולמה הם טובים. תיאור מפורט...

תגיות:
שתלים דנטליים הם שיניים מלאכותיות המושתלות בתוך עצם הלסת ומשמשות כתחליף לאובדן השיניים הטבעיות. השיניים המושתלות נראות, מורגשות ופועלות ממש כמו השיניים הטבעיות והן עוזרות לשמור על המראה האסתטי של הפה, ובו בזמן שומרות גם על המבנה הכללי של אזור הפה.

השתלת שיניים – איך היא פועלת?
אם חסרה לכם שן אחת או יותר, ואתם לא רוצים גשרים או תותבות בפה, כדאי להתייעץ עם רופא השיניים ולבדוק אם אתם מועמדים טובים להשתלת שיניים.

שתלי שיניים מספקים הן את הצרכים התפקודיים (לעיסה, דיבור ושמירה על מבנה הפה) והן את הצרכים האסתטיים (חיוך מלא שיניים), שהשתבשו בגלל השיניים החסרות.

השתלים מספקים תחליף טבעי יותר לשיניים, מאשר התותבות המסורתיים. שיניים מלאכותיות אלה מקובעות ישירות לעצם הלסת והן דומות מאוד לשיניים טבעיות.

כדי לעבור הליך של השתלת שיניים, עליכם להיות במצב בריאותי כללי טוב, עם מסת עצם מספיקה בלסת וחניכיים בריאות שיוכלו לתמוך בשתלים הדנטליים.

חלקי השתלים הדנטליים
מבנה השתלים הדנטליים כולל מספר חלקים:
- שתל דנטלי – בורג מתכת המושתל בתוך עצם הלסת.
- כיפת ריפוי (healing abutment) – מעין כיפת מתכת המוברגת לשתל באופן זמני במהלך הטיפול.
- המבנה לשתל (abutment) – המבנה לשתל עשוי ממתכת והוא מחבר בין השתל לבין כתר השן (לאחר הסרת כיפת הריפוי). לפעמים, השתל והמבנה לשתל ממוקמים בו זמנית.
- כתר השן – מחובר אל מבנה השתל.

ממה עשויים השתלים?
השתלים הדנטליים עשויים מטיטניום או מזירקוניה – חומרים שלא יגרמו לדחייה ולתגובה שלילית של הגוף, כאשר מחדירים אותם לעצם הלסת, לתוך רקמת החניכיים.

הטיטניום נקלט טוב יותר ברקמות החניכיים מהזירקוניה. יחד עם זאת, שתלי הזירקוניה הם אסתטיים יותר כי הם לא יוצרים סימנים כהים על גבי החניכיים. רפואת השיניים מעדיפה ברוב המקרים להשתמש בטיטניום, העמיד יותר.

הליך השתלות השיניים – שלב אחרי שלב
אם אתם בריאים ורופא השיניים קבע שאתם מועמדים טובים להשתלת שיניים, הוא יתכנן עבורכם את תכנית ההשתלה שתעברו במרפאת השיניים.

תהליך השתלת השיניים נמשך מספר חודשים עד להשלמתו, והוא כרוך במספר שלבים:
1. ייעוץ ראשוני
במהלך ההתייעצות הראשונית, רופא השיניים יבצע בדיקת שיניים מקיפה, כולל צילום רנטגן ומטבע שיניים. ברוב המקרים הוא יבקש מכם לעבור גם סריקת CT של השיניים שלכם.
רופא השיניים ידבר אתכם על תכנית הטיפול המומלצת, יעבור אתכם על שלבי ההליך, יגדיר את מסגרת הזמן שייקח כל שלב, וידריך אתכם גם לגבי מהלך ההחלמה.
רופא השיניים ידון אתכם גם בשאלה אם אתם זקוקים להשתלת עצם או לא.
2. השתלת עצם ועקירת שיניים
אם עליכם לעבור השתלת עצם, הליך זה ידרוש תקופת המתנה שנעה בין 4 ל-12 חודשים, עד שעצם הלסת תתאחה כראוי ותהיה מוכנה להשתלת השיניים.
3. מיקום השתל בעצם הלסת
בשלב הבא תהיו מוכנים להחדרת השתל, שהוא בורג המתכת שמוכנס לתוך עצם הלסת ומשמש עוגן לשן המלאכותית. הליך זה עשוי להימשך שעתיים והוא נעשה בהרדמה מקומית, ברוב המקרים.
לאחר החדרת השתל למקומו, הליך הריפוי והאיחוי עשוי להימשך כחמישה חודשים עבור ניתוח בלסת התחתונה, ושבעה חודשים בעליונה. תהליך איחוי זה נקרא: osseointegration. לאחר שהאזור יירפא, תהיו מוכנים לשלב הבא.
4. הצבת כיפת ריפוי
לאחר שהשתל התמזג עם עצם הלסת, תהיו מוכנים למיקום כיפת הריפוי שעשויה ממתכת.
רופא השיניים ימקם את כיפת הריפוי על ראשו של השתל. זה יעזור לכוון את רקמת החניכיים למסלול הריפוי הנכון. הכיפה אמורה להרחיק את רקמת החניכיים מהשתל, והיא תישאר במקומה במשך 14-10 ימים.
לאחר זמן זה, שבמהלכו הרקמות אמורות להחלים, רופא השיניים יסיר את כיפת הריפוי ויעבור לשלב הבא.
5. הנחת המבנה לשתל
המבנה לשתל הוא החלק שמתברג לשתל כדי לתמוך בכתר השן. ברגע שהוא ממוקם, הרופא ייקח מטבע מהשתל שאמור לתמוך בשן החלופית.
על השתל יונח כתר זמני ובו בזמן, הרקמות ימשיכו להחלים למשך כ-6-4 שבועות. בתקופה זו יוכנו הכתרים הקבועים. הרופא יבחר יחד אתכם את גוון כתר השיניים המתאים ביותר לשיניים הטבעיות שלכם.
6. הנחת הכתר הקבוע
כתרי השיניים יוצמדו לשתלי השיניים, וכעת אתם יכולים לחייך בכיף ובביטחון.

הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
היתרונות של עיסוי רפואי מקצועימערכת שורשעיסוי נכון ורפואי הוא חלק חשוב של הכנת ספורטאים.
האם לניתוחים פלסטיים יש השפעה על בריאות הנפשמערכת שורשטיפולים קוסמטיים נמצאים במגמת עלייה. יותר ויותר אנשים מדווחים שהם לא מרוצים מהמראה שלהם ובמקביל, מספר הולך וגדל של גברים ונשים נוהגים לבצע טיפולים קוסמטיים
למה מופיעים ורידים ברגליים וכיצד ניתן לטפל בבעיה?מערכת שורשורידי עכביש הם הסוג הנפוץ ביותר של ורידים גלויים. מדובר בוורידים שטחיים וקטנים הנמצאים בשכבת העור החיצונית בין הדרמיס לאפידרמיס, כך שניתן לראות אותם
שם השולח
תוכן ההודעה