חפשו עוד תכנים!
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
פיננסים וכספים

לימודי חשבונאות לעומת לימודי כלכלה – על ההבדלים בין המקצועות ונקודות הדמיון

מערכת שורש  ו אלול, תשפ  26/08/2020

מתלבטים בין לימודי כלכלה ללימודי חשבונאות? מהם ההבדלים העיקריים בין שני מסלולי הלימוד לתואר ראשון? מהן נקודות הדמיון בין שני התחומים?

תגיות:
לימודי כלכלה נועדו להכשיר את הסטודנטים בנושאים תיאורטיים הקשורים לניתוח סוגיות כלכליות ברמת הארגון וברמת המשק, הלימודים מקנים ידע תיאורטי וכלים פרקטיים המאפשרים לבוגרים להשתלב בתחום הכלכלה, הלימודי מפתחים ראייה רחבה ומיומנויות הנדרשות לניתוח סוגיות כלכליות ולפתרון בעיות בתחום העסקי. לימודי חשבונאות נועדו להכשיר את הדור הבא של רואי החשבון, הלימודים מכשירים את הסטודנטים לתחום היוקרתי והמבוקש של ראיית חשבון.

מהם ההבדלים העיקריים בין שני מסלולי הלימוד?
ההבדלים העיקרים בין לימודי כלכלה ללימודי חשבונאות הם:
• תוכנית הלימודים – יש הבדל משמעותי בין תכני הלימוד של שני המסלולים. בלימודי כלכלה לומדים נושאים כמו מיקרו ומאקרו כלכלה, מימון, שיווק, חקר ביצועים, סטטיסטיקה, מודלים כלכליים ועוד. בלימודי חשבונאות לומדים תחומי ידע אחרים כמו דיני מיסים, ביקורת חשבונאית, שוק ההון, בורסה, ניירות ערך, מיסוי בינלאומי, מיסוי מקרקעין ועוד.
• משך הלימודים - לימודי כלכלה נמשכים בדרך כלל 3 שנים לעומת מסלול הלימודים לתואר בחשבונאות הנמשך כ-3.5 עד 4 שנים, כאשר בוגרים המעוניינים לעסוק בראיית חשבון חייבים לעבור התמחות ממושכת לאחר סיום הלימודים.
• תנאי קבלה – ברוב המכללות והאוניברסיטאות קל יותר להתקבל ללימודי כלכלה לתואר ראשון.
• קושי – לימודי חשבונאות נחשבים לקשים ולמלחיצים יותר עבור הסטודנטים, בעוד לימודי כלכלה נחשבים לקשים בשנתיים הראשונות אך יש בהם יותר גיוון ועניין.
• אפשרויות ללימודי המשך – התואר בחשבונאות מאפשר לבוגרים מגוון רחב של לימודי המשך כמו אקטואריה, מקרקעין, תואר שני בחשבונאות וכו', בעוד בוגרי תואר ראשון בכלכלה בדרך כלל ימשיכו לתואר שני בכלכלה.
• שכר צפוי – כלכלנים מתחילים לרוב ירוויחו פחות מהקולגות שלהם העוסקים בראיית חשבון, עם זאת לאחר ותק של עשר שנים הכלכלן יכול להרוויח יותר מרואה חשבון.
• אפשרויות תעסוקה – בוגרי התואר בחשבונאות שעברו בהצלחה את מבחני המועצה יוצאים עם מקצוע נדרש ומבוקש ביד, הבוגרים יכולים לעבוד כשכירים או כעצמאים, ובאפשרותם להשתלב גם בתפקידי ניהול בכירים במגזר הפרטי והציבורי. תואר בכלכלה פותח דלתות רבות ומאפשר לבוגרים להתברג לתפקידים שונים בתחומים כמו פיננסים, בנקאות וייעוץ.
• דרישה בשוק – יש דרישה גבוהה לכלכלנים ולרואי חשבון, כאשר רואי חשבון יכולים לעבוד גם כחשבי שכר ויש עבודה בשפע בתחום.

נקודות הדמיון בין לימודי כלכלה ללימודי חשבונאות
נקודות הדמיון בין שני מסלולי הלימוד הם בעיקר נושאי הלימוד ואפשרויות התעסוקה. במסגרת הלימודים הסטודנטים חייבים להשתתף בקורסי חובה דומים בנושאים תיאורטיים ומדעיים כמו מתמטיקה, מיקרו כלכלה, מאקרו כלכלה וסטטיסטיקה. ניתן למצוא דמיון גם בתחום התעסוקה מאחר וכלכלנים ורואי חשבון לעיתים מתמודדים על אותו תפקיד, עם זאת במצבים מסוימים התואר בחשבונאות מעניק עדיפות אצל מעסיקים שונים.
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
שמור מאמר
הגדל /הקטן טקסט
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
איך להתאים את השולחן למשרדמערכת שורשלפעמים לא קל לבחור שולחן למשרד... אם תצליחו להשיג את כל הדרישות שלכם בשולחן משרדי, סימן שהצלחתם מאוד בבחירה.
תאונות עבודה והזכויות שלכםמערכת שורשתאונת עבודה זה אף פעם לא דבר נעים, בטח כאשר היא משאירה אתכם באוויר בכל מה שקשור להמשך התעסוקה. מהסיבה הזאת אתם צריכים להיות בטוחים שאתם מקבלים את כל הזכויות המגיעות לכם מתוקף החוק במדינת ישראל
הכנות לראיון עבודה – כך תעשו זאת נכוןמערכת שורשככל שתגיעו יותר מוכנים לראיון עבודה, כך תוכלו לשחות עם כל השאלות בצורה טובה
שם השולח
תוכן ההודעה